Fransız kültürünün vazgeçilmez eserleri arasında yer alan Asteriks yeniden beyazperdede. 1959 yılında René Goscinny-Albert Uderzo ikilisi tarafından yaratılan ünlü çizgi romanın dördüncü sinema uyarlaması olan "Asteriks ve Oburisk: Tanrı Britanya'yı Korusun" 17 Ekim'de Fransa'da vizyona giriyor. Çizgi roman daha önce 1999'da "Asteriks ve Oburisk Sezar'a Karşı", 2002'de "Asteriks ve Oburisk : Görevimiz Kleopatra", 2008 yılında ise "Asteriks Olimpiyat Oyunlarında" ile beyaz perdeye uyarlanmıştı.

2008 yılında vizyona giren uyarlamada olduğu gibi bu son uyarlamada da Asteriks rolü Edouard Baer, Oburisk rolü ise Gerard Depardieu tarafından canlandırılıyor. Ancak 2008 yılında ünlü aktör Alain Delon tarafından canlandırılan Jül Sezar rolü bu sefer Fabrice Luccini'ye verilmiş. Fransız sinemasının ünlü aktrislerinden Catherine Deneuve ise Büyük Britanya kraliçesi rolüyle beyaz perdeye dönüyor. Asteriks ve Oburisk bu sefer kendilerini Sezar'a karşı yardıma çağıran Britanya kraliçesi Cordelia'nın imdadına koşuyor.

Filmin senaryosu büyük ölçüde 1966 yılında yayımlanmış "Asteriks Britanya'da" ve "Asteriks ve Normanlar" adlı iki çizgi romana dayanıyor. Her ne kadar bazı eleştirmenler filmin orijinal çizgi romanlardan saptığını dile getirse de bu yeni sinema uyarlamasının diğerleri gibi büyük sükse yapması bekleniyor. Filmin 2008'deki "Asteriks Olimpiyat Oyunlarında" versiyonu 78 milyon Euro hasılat kaydetmişti.

Orijinal adı "Astérix et Obélix Au Service de Sa Majesté" olan filmin Türkiye'de 26 Ekim'de vizyona girmesi bekleniyor.