ATAK TSK'ya teslim edildi

Milli imkanlarla geliştirilen taarruz ve taktik keşif helikopteri (ATAK), düzenlenen törenle TSK'ya teslim edildi.

10.06.2014 - 19:49

ATAK TSK'ya teslim edildi

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ihtiyaçlarını karşılamak için milli imkanlarla geliştirilen taarruz ve taktik keşif helikopteri (ATAK), TSK envanterinde yerini aldı.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, 3 adet ATAK helikopterinin Kara Havacılık Komutanlığındaki teslim töreninde yaptığı konuşmada, "Son dönemde milli imkanlarla geliştirilen silah sistemleri Türkiye'nin sınıf atladığının göstergesidir" dedi.

Törende Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da konuşma yaptı.

Gül konuşmasında "Vaktiyle alınan kararlar, aradan geçen yıllar sonra semeresini bu şekilde vermektedir" diye konuştu.

Bu coğrafyada yaşayan herkesin "Hazır ol cenge, istiyorsan sulhu salah" sözünü bildiğini ifade eden Gül, şunları söyledi:

"Savaşmamak için, başkasının yanlışa girip, size karşı yanlış yapmaması için hazırlıklı olmak durumundasınız. Türkiye, uzun süredir bu hazırlığını güçlü bir şekilde yapmakta ve caydırıcılığına her gün yeni güç katmaktadır. Bundan da şüphesiz büyük bir gurur duyuyoruz. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı, bize çok şeyler öğretti. Savunma konusunda sadece dışa bağımlılığın doğru olmadığını... O günden bugüne çok önemli siyasi kararlar alındı ve bugün geldiğimiz noktada, Türkiye içerisinde Silahlı Kuvvetlerimizi donatacak teçhizatın önemli kısımlarını üretmeye başladık.

Bunları müttefiklerimizle de yeri geldiğinde paylaşmaya başladık. Bugün artık sadece konvansiyonel tehlikelerle karşı karşıya değiliz. Bugün terör, kaçakçılık, radikalizm gibi çağın ortaya çıkardığı tehditler de var. Bütün bunlara karşı en güçlü mücadele vermek, kendinizi en iyi şekilde koruyabilmek, kendinize gelebilecek zararları uzakta tutabilmek için Silahlı Kuvvetlerimizi daima güçlü tutmalıyız. Bu uğurda yapılan büyük gayretleri Türk milleti de büyük bir takdirle karşılamakta ve büyük gurur duymaktadır. Bu vesileyle şunu da ifade etmek isterim, topraklarımızın dokunulmazlığının, Türkiye'nin bağımsızlığımızın garantisi tabii ki Silahlı Kuvvetlerimizdir. Türk Silahlı Kuvvetleri'ni Türk milleti daima göz bebeği gibi korumuştur, bundan sonra da daima göz bebeği gibi koruyacaktır ve bunda titiz davranacaktır."

'TARİHİ BİR ADIM'
Başbakan Erdoğan Türkiye'nin ATAK Projesi ile artık helikopter satın alan bir ülke durumundan helikopter üreten ve helikopter satan bir ülke konumuna yükseldiğini belirtti.

Bunu tarihi bir adım olarak nitelendiren Erdoğan, özetle şunları söyledi:

"Silahlı kuvvetlerimizin ihtiyaç duyduğu savunma sistemlerinin, yerli imkanlarla karşılanması, göreve geldiğimiz günden bu yana temel önceliklerimizden biri oldu, olmaya devam edecektir. Biliyoruz ki yerli sanayimizin geliştirilmesi, silahlı kuvvetlerimizin ihtiyaçlarının yerli firmalarımız tarafından özgün ürünlerle karşılanması, bunun altını özellikle çiziyorum, bizim için bir nevi istiklal ve istikbal mücadelesidir.

12 yıldır hep bu bilinçle hareket ettik. Yerli firmalarımıza, kendi insanımızın potansiyeline güvendik. Türkiye'nin savunma ihtiyaçlarının, yurt içinden karşılanması, ordumuzun modernizasyonu, her alanda çok kritik, çok büyük çaplı projeler başlattık. Kara, hava, deniz platformu, insansız hava araçları, uydu teknolojileri, muhabere elektronik ve bilgi sistemleri gibi birçok alanda önemli projelere imza attı. Başlattığımız bu projeler, artık meyvelerini vermeye başladı."

İLKLERİ BÜNYESİNDE BARINDIRIYOR
Taarruz ve taktik keşif helikopteri üretilmesi amacıyla 2007 yılında imzalanan sözleşmenin ardından TUSAŞ tesislerinde üretilen ATAK, sahip olduğu tasarım özellikleri ve görev kabiliyetleriyle ilkleri bünyesinde barındırıyor.

Türk mühendisler tarafından üretilen ilk taarruz helikopteri olma özelliği taşıyan ATAK, aynı zamanda Türk mühendislerinin üretimi "cirit" ve "mızrak" gibi füze sistemlerini de ilk kullanan helikopter olma özelliği taşıyor.

Üçü bugün envantere kazandırılan ATAK helikopteri projesi kapsamında, 2018 yılına kadar 50 taarruz helikopteri teslim edilecek. 3,3 milyar ABD dolarına mal olacak projeyle iki bin kişinin istihdamı sağlanacak.

HELİKOPTERİN ÖZELLİKLERİ
Yakın hava desteği görevleri ve çok amaçlı görevler için iki tip tasarlanan ATAK helikopteri, ağır silah yükü ile zorlayıcı "sıcak hava-yüksek irtifa" görevlerini başarıyla yerine getirebiliyor.

ATAK, yakın hava desteği görevleri için güdümsüz roketler (76 adet) ve 20 milimetre top ile donatılmasının yanı sıra çok amaçlı görevlere uygun biçimde en modern elektronik harp gereçleri entegre edilerek, 8 güdümlü anti-tank füzesi "mızrak", 12 güdümlü "cirit", 2 "stinger" ile görev yapabiliyor.

TSK için 50 helikopterin tedarikine yönelik başlatılan program kapsamında, milli aviyonik ve silah sistemleri ile teçhiz edilmesi sonucu ortaya çıkan ATAK helikopteri, dünyada kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olma özelliği taşıyor.

TUSAŞ tesislerinde üretimi tamamlanan ATAK helikopteri prototipi, ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011'de gerçekleştirmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...