Ataması yapılmayan öğretmenlere gözaltı

Ankara’da eylem yapan Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu üyesi yaklaşık 50 kişi dün akşam saatlerinde gözaltına alındı.

Haberler 18.08.2010 - 10:27

Ataması yapılmayan öğretmenlere gözaltı

Ataması yapılmayan öğretmenler için kurulan platformu ilk olarak kanser hastası öğretmen Şafak Bay ile duydu kamuoyu. Şafak’ın tedavisi için yurtdışına gönderilmesi amacıyla yapılan pek çok etkinlikte AYÖP yer aldı.

Şafak’ın tedavi için ABD’ye gitmesinden sonra AYÖP üyesi bir grup Ankara’da eylem yapmaya karar verdi.

Eylem için yetkililerle yapılan pazarlıklar sonunda sonuç verdi ve öğretmenlerin Abdi İpekçi Parkı’nda süresiz oturma eylemine izin verildi.

Konuyla ilgili ntvmsnbc’ye konuşan Osman Çağrı Şahin “Yetkililer bize akşam saat 21:00’e kadar oturma eylemi yapabileceğimizi söyledi, bizde kabul ettik. Her sabah 08:00 gibi gidip, akşam 21:00 gibi kalkıyorduk. Ancak önceki gün bize Anayasa referandumu sürecinde bu eyleme izin verilemeyeceği yönünde sözler söylendi.

Biz de bu eylem için konuştuğumuzu ve hakkımızı savunduğumuzu belirttik. Ancak en son dün akşam polisler yaklaşık 50 civarında arkadaşımızı gözaltına aldı. Biz pasif oturma dışında bir şey yapmadık” dedi.

Platforma destek veren avukatların durumu çözmek için emniyete gittiği öğrenilirken AYÖP konuyla ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Gözaltına alınan 50 kişi, Ankara Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından savcılık talimatıyla serbest bırakıldı.

Eğitim Sen Merkez Yönetim Kurulu, ataması yapılmayan öğretmenlerin oturma eylemine yapılan polis müdahalesinin kınandığı bildirildi.

KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek de, Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu üyesi öğretmenlerin gözaltına alınmasının ''demokrasi açısından kabul edilebilir yanı olmadığını'' söyledi.

Sayfa Yükleniyor...