HESKA-DER Başkanı Sefer Kaçmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de kullanım oranı her yıl artan bitkisel ve hayvansal yağların, yeterli derecede geri kazanılmaması sebebiyle çevreye büyük zararlar verdiğini söyledi.

İlişkili Haberler


Gelişmiş ülkelerde restoranlar, oteller ve hazır yemek merkezlerindeki atık bitkisel ve hayvansal yağların geri kazanılarak biyodizel üretiminde kullanıldığını ifade eden Kaçmaz, böylece bu yağların çevreye zarar vermesinin önlendiğini vurguladı.

Bu kapsamda düzenledikleri kampanyayla 100 litre atık yağ getirene bir takım elbise, 1 litre atık yağ getirene ise kalem hediye edeceklerini bildiren Kaçmaz, şunları kaydetti:''Zeytinyağı, ayçiçek ve mısır özü yağı, margarin gibi çok çeşitli yağlar kullanıyoruz. Peki bu yağları kullandıktan sonra ne yapıyoruz? Lavaboya döküyoruz. Lavaboya döktüğümüz 1 litre yağ, 1 milyon litre suyu zehirliyor. Lavabodan döktüğümüz her damla yağla Türkiye'nin geleceğini çalıyoruz, zaten sınırlı olan su kaynaklarımızı katlediyoruz. Yarınımızı karartan bu hesapsız tüketim alışkanlıklarımızı gözden geçirip, tükettiklerimizin tabiatı tahrip etme oranını düşünmeliyiz. Derneğimizin duyarlılık oluşturma anlamındaki bu kampanyasına herkesin ilgi göstermesini bekliyoruz.''