Aygan'ın ifadesi mezar açtırdı

İtirafçı Abdülkadir Aygan'ın ifadeleri üzerine Silopili Hasan Ergul'un ailesi 1995'te Hazar Gölü'nde bulunan cesedin kimliğini belirlemek için DNA testiyle numune aldı.

14.04.2009 - 17:47

Aygan'ın ifadesi mezar açtırdı

Silopi'de 23 Mayıs 1995'te kaybolan Hasan Ergul'un yakınları, Ergul'un Elazığ'da bir mezarda gömülü olduğu iddiasıyla Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu.

Ergul'un Asri Mezarlık'ta 16 bin 278 numaralı mezarda gömülü olduğunun belirtilmesi üzerine savcılık, Hasan Ergul'un oğlu Valat, kardeşi Ato ve kuzeni Abdurrahman Ergul ile Fırat Üniversitesi Hastanesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Tokdemir, DTP Elazığ İl Başkanı Baki Yıldırım ve Silopi İlçe Başkanı Süleyman Şavluk nezaretinde mezarı açtı ve cesede ait kemik aldı.

Mezardan alınan kemik ile Ergul'un oğlu Valat'tan kan örneği alınarak DNA testi yapılacak ve sonuç bir hafta ya da 10 gün içinde belli olacak.

Ato Ergul, 3 yıldan beri itirafçı Abdulkadir Aygan'ın açıklamaları doğrultusunda kardeşinin Elazığ'da gömülü olduğunu düşündüklerini ve bu nedenle savcılığa başvurduklarını belirterek, şunları söyledi:

"Dosyası çıktı ve dosyadaki fotoğrafından teşhis ettim. Kardeşim ile savcılıkta cesedin fotoğraflarındaki kişi aynı. Hiç bir bozulma ve şüphesi yok. Türk adaletinin önünde faillerin yargılanmasını istiyorum. Buna duyarlı olunmasını istiyorum."

17 yaşındaki Valat Ergul ise olay günü babasıyla birlikte olduğunu anlattı.

Köyden Silopi'ye iğne yaptırmak için gittiklerini anlatan Valat Ergul, "Döndüğümüzde akaryakıt istasyonunda bir araç önümüzü kesti. Takım elbiseli 4 kişi vardı. Babamı yakaladılar ve götürdüler. İki ağabey de beni oradan eve getirdi" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...