Mehmet Ayvalıtaş dosyası yeniden Adli Tıp’ta

Gezi Parkı protestoları kapsamında düzenlenen yürüyüş sırasında bir aracın çarpması sonucu yaşamını yiteren Mehmet Ayvalıtaş'ın dosyası, yeniden Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

Anadolu Ajansı 12.07.2016 - 14:34

Mehmet Ayvalıtaş dosyası yeniden Adli Tıp’ta

Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Görkem Demirbaş ile taraf avukatları katıldı.

Duruşmayı, HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman ile yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi izledi.

Müşteki avukatlarından Ayla Öztabak, "Adli Tıp Kurumu'ndan gelen bilirkişi raporunda olayın oluş şekli yanlış izah edilmiştir. Biz daha önceki raporda da eksiklikler olduğunu belirtmiştik. Bu raporda bu eksikliklerin giderilmesi gerekirdi. Bu mahkemede geçen bunca yıllık süreyi Adli Tıp yok saymış. Eksikliklerin giderilerek yeniden bilirkişi raporu düzenlemesini istiyoruz" dedi.

Diğer müşteki avukatları da Adli Tıp Kurumu'ndan gelen bilirkişi raporuna itiraz ettiklerini belirterek, yeniden bilirkişi raporu alınmasını talep etti.

Duruşmada söz alan Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş da, bilirkişi raporunu kabul etmediğini belirterek, "Sanıkların tutuklanmasını istiyorum. Biraz yüreğimiz soğusun. Benim oğlum 3 senedir toprak altında. O sizin de oğlunuz" diye konuştu

Sanık Görkem Demirbaş da, bilirkişi raporuna karşı bir diyeceğinin olmadığını söyledi.

Görkem Demirbaş'ın avukatı Yalçın Tura ise yeniden rapor alınmasına gerek olmadığını düşündüklerini ifade etti.

MAHKEMENİN KARARI

Mahkeme heyeti, Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Uzmanlar Kurulu'ndan müşteki avukatlarının itirazlarını karşılayacak şekilde yeniden ayrıntılı rapor aldırılmasına karar verdi.

Sanıkların tutuklanmasına yönelik talebin reddine karar veren heyet, duruşmayı erteledi.

HDP'Lİ VEKİL: DAHA ÇOK SÜRÜNCEMEDE BIRAKILACAK

Duruşma sonrası adliye dışında açıklama yapan HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman, adalet aramanın büyük bir mücadele gerektirdiğini savunarak, "Bugün izledik. Klasik bir yargılama tarzı. Adeta Adli Tıp raporlarıyla dava sürüncemede bırakılıyor. Bu dava muhtemelen daha çok sürüncemede bırakılacaktır. Yapılacak tek şey halklarımızın ortak bir amaç etrafında, demokrasi ve özgürlükler kapsamında birlikte örgütlenmeleri ve adalet gelinceye kadar adaletin mücadelesini yürütmeleridir" dedi.

“OĞLUMUN KANINI YERDE KOYMAYACAĞIM”

Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş da, "Biz iğne ile adalet arıyoruz. Mehmet'in kanını yerde koymayacağım. Söz veriyorum" diye konuştu.

Ayvalıtaş ailesinin avukatı Ayla Öztabak ise, "Adli tıptan gelen rapora itirazda bulunduk. İtirazlarımız dikkate alındı çünkü bu şekilde bir karar verilmesi mümkün değildi. Tabii mahkeme de bunu yeterli görmedi. Bu nedenle rapor almak üzere yeniden dosyayı Adli Tıp Kurumu'na gönderdi" dedi.

Sayfa Yükleniyor...