Bahçeli o çantada neler olduğunu açıkladı

MHP Lideri Devlet Bahçeli, Başbakan Davutoğlu yapılan koalisyon görüşmelerinde, yanında bulunan çantada neler olduğunu açıkladı.

CHA 16.10.2015 - 08:04

Bahçeli o çantada neler olduğunu açıkladı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bir televizyon programında, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Bahçeli, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun koalisyon görüşmleri kapsamında partilerine yaptığı ikinci ziyaret sırasında yanında bulunan çantada neler olduğunu açıkladı.

Biz, 4 maddemiz çerçevesinde herkesle koalisyon kurmaya hazırız. Çok benzeşen partiler bir araya gelip hükümet kurabilirler.

"Görüşmeler çok sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşti" diyen Bahçeli şunları söyledi:

"Sayın Başbakan, 32 gün süren CHP-AKP görüşmesinden bir koalisyon olamayacağını söyledi. Biz de Milliyetçi Hareket Partisi'nin nelere ‘hayır’ dediğini teker teker saydık. Azınlık hükümetine katılmayacağımız söyledik. 4 temel ilkemizi saydık.

Birincisi; Anayasa'nın ilk dört maddesi ön şartımızdır. İkincisi; çözüm sürecinin tasfiyesidir. Çözüm buzdolabında ise fişinin çekilmesidir. Üçüncüsü; rüşvet ve yolsuzluk olaylarının, ucu kime dokunursa dokunsun üzerine gidilmesidir. Dördüncüsü; Cumhurbaşkanı'nın sınırlarına çekilerek kuvvetler ayrılığı ilkesinin sağlanmasıdır.

Bunun üzerine Sayın Başbakan görüşlerini söyledi ve görüşmelerin gizli kalmasını istedi. Konuşulanların ‘burada kalmasını’ istedi. Ben de kamuoyuyla paylaşmıyorum. Sayın Başbakan'ın ricası bu. Bunu Sayın Başbakan anlatabilir, Sayın Faruk Çelik anlatabilir. "CHP ile görüşmenizde yarar var" diye tekrarladım. Çantama uzandım, çantamı açtım, bazı dosyaları Sayın Başbakan'a açtım. O da yanında evrak çantası vardı onu açtı. Bizimle görüşmek için neler konuşulabilir, onları hazırlamış.

ÇANTASINDA NELER VARDI?

Bahçeli, kamuoyunun merak ettiği çantada; çözüm sürecinin sona erdirilmesinin, PKK’ya neden işlem yapılmadığının, açılım ve çözüm blokunun, çözüm sürecinde kimin ne dediğinin, hangi konuşmayı nerede yaptığının, MHP’nin koalisyon protokolü için önerilerinin, bakanlık dağılımının, mevcut bakanlıklar ve kurumların, MHP-AK Parti koalisyonunda bakanlık dağılımının bulunduğunu söyledi.

Bahçeli, dosyaları vermediğini, Davutoğlu’nun 4 şartı kabul etmediğini de sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...