Semih Kaplanoğlu’nun Altın Ayı ödüllü filmi Bal, 15 Temmuz Cuma günü İngiltere’de vizyona girdi. Film, İngiltere’nin saygın film eleştirmenlerinden tam not aldı.

İngiltere basınının önemli gazeteleri The Independent ve Financial Times eleştirmenleri filme 5 yıldız, The Guardian, The Times, The Metro, Time Out ve Evening Standart yazarları 4 yıldız verdi.

The Independent gazetesi yazarı Anthony Quinn filmin ''Sessiz bir mucize'' olduğunu belirtirken filmi ''Doğanın zarafet ve gizemi için bir saygı duruşu'' olarak nitelendirdi.

Little White Lies Magazine, filmi izleyiciler için ‘Zarafet ve doğal güzelliklerle dolu, ödüllendirici bir deneyim’ olduğunu ifade etti.

Guardian gazetesinden Peter Bradshaw da filmin görselliğini ''Muhteşem'', filmi de ''Şiirsel'' olarak nitelendirdi.

Financial Times yazarı Nigel Andrews da filmin başrol oyuncusu Bora Altaş’ın oyunculuğuna dikkat çekti.

Film, Londra Curzon Mayfair, Londra Çağdaş Sanatlar Enstitüsü (ICA), Sheffield Showroom Cinema, Glasgow Film Theatre, Bristol Watershed ve Manchester Cornerhouse sinemalarında izleyiciyle buluşuyor.

2010 yılında 16. Londra Türk Filmleri Festivali’nde “Golden Wings” Digitürk Dijital Dağıtım Ödülü verilen Bal’ın İngiltere dağıtımcısı Verve Pictures.