Başbakan'dan CHP'li Mengü'ye dava

Başbakan Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında kendisine“terbiyesiz” dediği ve ''kişilik haklarına saldırıda bulunduğu'' gerekçesiyle CHP Milletvekili Şahin Mengü hakkında 50 bin TL'lik manevi tazminat davası açtı.

Anadolu Ajansı 17.04.2009 - 11:34

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatları Muammer Cemaloğlu ve Fatih Şahin tarafından açılan davanın dilekçesinde, CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü'nünbir katıldığı televizyon programıda, ''Erdoğan'ın şahsiyet hakkına saldırı kastıyla fevkalade ağır hakaretlerde bulunduğu'' ileri sürüldü.

Şahin Mengü'nün, ''ifadeleri ile eleştiri ve ifade özgürlüğü hak ve görev sınırlarını aştığı'' iddia edilen dilekçede, ''Mengü'nün, Başbakan Erdoğan'a birden çok kez, ısrarla ve kasten doğrudan doğruya kişiliğini hedef alarak 'terbiyesiz' demesi, müvekkilimi aşağılamaya ve halkın gözünde küçük düşürmeye çalışması, hukuk düzeninin himaye etmeyeceği derecede ağır ve haksız bir saldırıdır'' denildi.

Dava konusu konuşmanın, tamamen kasıtlı olduğu öne sürülen dilekçede, ''kullanılan haksız ve hukuka aykırı ifadelerin, Erdoğan'ın, Türk halkı nezdinde sahip olduğu itibarını zedelemeye ve hak etmediği bir konuma düşürmeye yönelik olduğu'' iddia edildi.

Dilekçede, Şahin Mengü'den, yasal faiziyle birlikte 50 bin TL manevi tazminat talebinde bulunuldu. Davanın görülmesine, Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesinde önümüzdeki günlerde başlanacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...