Başbakanlık'tan IŞİD açıklaması

Suriye-Türkiye sınırındaki Kobani bölgesinde IŞİD mevzileri vuruldu. Savaş uçaklarının Türkiye yönünden geldiği iddialarına Ankara'dan yalanlama geldi. IŞİD'in vurulduğu operasyonda Türk hava sahası ve İncirlik üssünün kullanılmadığı belirtildi.

24.09.2014 - 11:35

Başbakanlık'tan IŞİD açıklaması

Suriyeli Kürtlerin yaşadığı Kobani'ye IŞİD 15 kilometre kadar yaklaşmıştı. Irak Şam İslam Devleti IŞİD'in bölgedeki etkinliğini kırmak için ABD ve Arap müttefikleri tarafından Kobani bölgesinde hava operasyonu düzenlendi.

Operasyon sonrası bölgedeki bazı kaynaklar, savaş uçaklarının Türkiye yönünden geldiğini iddia etmişti. Başbakanlık Ofisi'nden yapılan açıklamada bu iddialar yalanlandı.

Açıklamada, Türkiye-Suriye sınırındaki hava operasyonunda Türk hava sahası ve İncirlik üssünün kullanılmadığı belirtildi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Kobani bölgesinde IŞİD'e yönelik hava saldırısında savaş uçaklarının Türkiye yönünden geldiğini ileri sürmüştü.

Kobani ve çevre köylerde yaşayan 140 binden fazla Suriyeli Kürt sınırı geçerek Türkiye'ye sığındı.

Suriyeli Kürtler, dün yaptıkları açıklamada diğer bölgelere yapılan saldırıların yeterli olmadığını ve Kobani çevresindeki IŞİD hedeflerinin de vurulmasını talep etmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...