Başbuğ: Mesaj vermemiz gerekirse veririz

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, hükümetin Kürt açılımı ile ilgili sorular karşısında, 'Mesaj vermemiz gerekirse veririz' dedi.

NTV Haber 31.07.2009 - 22:16

Başbuğ: Mesaj vermemiz gerekirse veririz

Ankara Merkez Orduevi’nde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Silahlı Kuuvetleri Günü nedeniyle düzenlenen resepsiyona, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve kuvvet komutanlarının yanı sıra, yabancı misyon temsilcileri ve askeri ataşeler katıldı.

Gazetecilerle sohbet eden Orgeneral Başbuğ, hükümetin Kürt açılımı ile ilgili soruları yanıtsız bıraktı ve sadece 'Mesaj vermemiz gerekirse veririz' dedi.

Resepsiyonda eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit ile bir süre sohbet eden Başbuğ, harekat zamanı yüzbaşı rütbesinde olduğunu hatırlatarak muharebe gemilerine harekat emrini kendisinin ilettiğini söyledi.

Başbuğ, "Kıbrıs Barış Harekatı’nın başarısındaki temel dayanak siyasi otorite ile asker arasındaki mükemmel uyumdu" dedi.

Öte yandan Başbuğ, Somalili korsanlar tarafından kaçırılan Türk gemisine neden müdahale edilmediği yönündeki yorumlara da tepki gösterdi.

Somalide korsanlıkla mücadele faaliyetlerini de değerlendiren Genelkurmay Başkanı, "Çözüm Somali'nin kendi içinde" dedi.

Başbuğ, bölgede yapılan operasyonların küçümsenmemesini istedi ve Horizon 1 adlı kuru yük gemisinin kaçırılmasının ardından basında çıkan ‘balığa mı gittik, neden müdahale edilmiyor’ şeklindeki yorumlara tepki gösterdi:

"Çok karmaşık bir olayla karşı karşıyayız. Hukuki bir boyutu da var. Bu işin çözümü nedir derseniz, çözüm Somali'nin kendi içinde. Limanlarının, karasularının kontrol edilmesi lazım. Bu işi çözmek için önleyici istihbarat bilgileri lazım. Yani korsanları gemilere çıkmadan durdurmak gerekli. Bu da bölgedeki gemilerde bulunan keşif helikopterleri ile yapılabilir. Korsanlara yapılan müdahaleleri de küçümsememek lazım. Sonuçta can kaybı durumunda izahı zor olur. Hani ‘balığa mı gittik’ deniliyor ya; bu olayda helikopterimize ateş açılmıştır, ateşe çiçekle karşılık verecek halimiz yok.”

ATAÇ: SUİKAST PLANINDAN HABERİM YOKTU
Kokteylde, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç ise, Deniz Kuvvetleri’nde görevli iki amirale suikast düzenleyecekleri iddiasıyla 7 teğmenin tutuklanması konusunda, "Suikast planından haberim yoktu, teğmenler tutuklandıktan sonra haberim oldu" değerlendirmesinde bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...