Basına internetten saldırı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) web sitesi, internet korsanları tarafından hacklendi.

10.03.2011 - 17:33

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) internet sayfası sabah saatlerinde bilgisayar korsanları tarafından hacklendi.

Gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Şık'ın Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanmasını protesto için düzenlenen yürüyüşü organize eden Gazetecilere Özgürlük Platformu'nun (GÖP) üyelerinden biri olan TGC, aynı zamanda Türkiye'deki en yaygın basın meslek örgütü olma özelliğini de taşıyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, "İnternet sayfamıza girdiğimizde farklı bir mesajla karşılaştık ve kısa sürede duruma müdahale ettik" dedi. Olayın ardından Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından yapılan açıklamada ise, sitenin hacklenmesinin basın özgürlüğüne tahammülsüzlüğün yeni bir örneği olduğunu belirterek şu ifadelere yer verildi:

''Bu girişim, Türkiye'de cezaevlerinde 68 gazetecinin tutuklu olmasını, gazetecilerle ilgili 2 bin dava ve 4 bin soruşturma açılmasını yok saymanın bir başka biçimidir.

Basın özgürlüğü ve gazetecilerle ilgili baskılar konusunda 1946 yılından bu yana çalışan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, meslekteki her görüşten tüm gazetecileri kapsayan ve kucaklayan çalışmalarını sürdürmeye kararlıdır.

Her türlü tehdit ve hedef gösterme, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'ni doğru bildiği yoldan döndürmeye yetmeyecektir.''

Gazetecilere Özgürlük Platformu Dönem Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Başkanı Ercan İpekçi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin internet sitesine yapılan hacker saldırısına ilişkin, ''Ülkemizde özgürlüklerin genişlemesini umut ederken, tam tersine korku ve sindirme ortamının egemen olduğunu görmekten büyük bir endişe duyuyoruz'' ifadesini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...