Basına KCK operasyonu protesto edildi

KCK operasyonları kapsamında 38 basın mensubunun gözaltına alınmasını kitlesel bir yürüyüşle protesto eden gazeteciler "Özgür basın susturulamaz" sloganlarıyla Taksim Meydanı'ndan Galatasaray'a yürüdü.

Haberler 20.12.2011 - 23:06

Basına KCK operasyonu protesto edildi

Yürüyüşe katılanlar Özgür Gündem ve Azadiya Welat gazetelerini taşıyarak gözaltılara tepki gösterdi.

Sanatçı Ferhat Tunç, Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu Sözcüsü Necati Abay ve gazeteci Banu Güven'in de aralarında olduğu çok sayıda gazeteci, aydın, yazar ve siyasi parti temsilcisi Taksim Meydanı'nda toplandı.

Gazeteciler, pankartlar açarak, sloganlar eşliğinde Galatasaray Lisesine kadar yürüdü.

Burada grup adına açıklama yapan Gazeteciler Sendikası Genel Eğitim Sekreteri Alper Turgut, "Muhaliflere ve muhalif basına yönelik bu saldırıyı hukukun bir parçası olarak görmemiz isteniyor. İfade özgürlüğümüzün, gerçeği öğrenme hakkımızın gasp edilmesine seyirci kalalım, susalım isteniyor. Eğer susmazsak, sıranın bize de geleceğini söylüyorlar'' dedi.

Turgut, şöyle devam etti:
''Özgür Gündem, BirGün, Dicle Haber Ajansı, Fırat Haber Ajansı, Etkin Haber Ajansı, Evrensel, Vatan ve AFP'den 30 kadar gazeteci polis sorgusunda. Gazetecilerin hapishanede olması demek, haber alma hakkımızın da hapsedilmiş olması demek. Bu saldırı sadece gazetecilere değil, halkın gerçeği öğrenme hakkına karşı yapılıyor. O yüzden sadece gazeteciler değil, haklarına sahip çıkan herkes bugün bu meydanda. Basın özgür olana, hapishaneler boşalana dek buradayız.''

'AKP ABLUKASINI ÖZGÜR BASIN DAĞITACAK’
Turgut’un adından söz alan Özgür Gündem editörlerinden Bayram Balcı ise yaşanan bu sürecin Tansu Çiller ve Süleyman Demirel dönemlerinde de yaşandığını hatırlattı. 90’lı yıllarda Kürt ve muhalif basın yayın kurumlarının bombalandığını, gazetecilerin sokak ortasında katledildiğini belirten Balcı, “Yapılabilecek her şeyi denediler ama başaramadılar. Kürt basını asla susmadı, asla susmayacak da. Bu AKP ablukasını özgür basın dağıtacak” dedi.

ANKARA'DA DA EYLEM VARDI
Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şubesi tarafından İnsan Hakları Anıtı önünde gerçekleştirilen eylemle 38 gazetecinin KCK kapsamında gözaltına alınmaları protesto edildi.

Gazetecilerin gerçekleştirdiği eyleme CHP milletvekilleri Musa Çam ve Veli Ağbaba ile BDP milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü de destek verdi.

Anıt önünde toplanan gazeteciler ellerinde BirGün, Azadiya Welat, Evrensel ve Gündem gazetelerini taşırken, gazeteciler "Özgür Basın Susturulamaz-Gözaltı ve Tutuklamalara Son" yazılı pankartın ardında eylemlerini gerçekleştirdi.

Sayfa Yükleniyor...