Baydemir: Eyaletler Almanya’yı böldü mü?

Alman miletvekillerini ağırlayan Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir, özerklik konusundaki çıkışını sürdürdü. Baydemir, “Eyaletlerin olması Almanya’yı böldü mü?” diye sordu.

Haberler 19.08.2010 - 16:44

Baydemir: Eyaletler Almanya’yı böldü mü?

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Jürgen Klute, Berlin Federal Parlamentosu Milletvekili Ingrid Remers, Almanya Kuzey Ren Westfalya Milletvekilleri Barbel Beuermann, Rüdiger Sagel ve Yezidi kökenli milletvekili Ali Atalan, Almanya Süryani Federasyonu Başkan Yardımcısı Johann Roumee ve Kürt Alman Dostluk Grubu'ndan Lothar Hill, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i makamında ziyaret etti.

Tunceli'de bir panelde aktardığı ve tartışma yaratan demokratik özerklik ile ilgili görüşlerini konuk heyete anlatan Başkan Baydemir, "Bildiğim kadarıyla Almanya'nın 16 eyaleti var. Eyaletlerin var olması Almanya'yı böldü mü?" diye sordu.

Baydemir, heyetin kendisini Almanya'ya davet etmesi üzerine, "Gelmeyi elbette çok isterdim. Yurtdışı yasağım kalkar kalkmaz davetinize icabet etmek isterim" dedi.

Heyette bulunan bir milletvekilinin "Güvenliğinizden endişe ediyor musunuz?" sorusuna Baydemir, "14 yaşındaki çocukların, askerlerin, polislerin, gerillaların yaşamını yitirdiği bir ortamda kişisel olarak güvenliğimin bir önemi yoktur" dedi.

Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir, daha sonra konuklarına poşu hediye etti.

Sayfa Yükleniyor...