Baydemir’den Burkay’a ince mesaj

Sürgünden dönen Kürt siyasetçi ve yazar Kemal Burkay, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti.  Baydemir Burkay’a, KCK operasyonunda tutuklanan Kürt siyasetçilerinin çok tartışılan fotoğrafını hediye etti.

22.08.2011 - 14:58

Baydemir’den Burkay’a ince mesaj

İsveç'te 31 yıl sürgünde yaşadıktan sonra Türkiye'ye dönen Kürt siyasetçi ve yazar Kemal Burkay, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i makamında ziyaret etti. Burkay'ı belediye binası girişinde Baydemir'in vekili ve danışmanları karşıladı. Baydemir, Burkay'ı makam odasının girişinde Kürtçe karşıladı. Görüşmede de Kürtçe konuşan Baydemir, Burkay'ı ülkesinde ve topraklarında görmekten memnun olduğunu ifade ederek, "İnşallah sizler gibi sürgünde ülkesine ve topraklarına hasret olan diğer Kürt siyasetçiler de bir gün dönüp halkları arasında yaşarlar. Bunun için onurlu bir barış lazımdır. Barış içinde hepimizin birlikte çalışması gerekir" dedi.

Genelde çocukların anne ve babaları için ağladığını ancak, bölgede 30 yıldır anne ve babaların çocukları için ağladığını söyleyen Baydemir, şöyle konuştu:

“Bunu ortadan kaldırmak için Kürtlerin kendi aralarında ittifak sağlaması lazımdır. Kürtlerin birliği gerekiyor. Kürtler, birliğini sağlarsa Türkiye'ye onurlu bir barış gelecektir. Biz sizin kimliğinizi ve yaptıklarınızı biliyoruz. Ben sizi bilge adam olarak görüyorum. Bizim Kürt siyasetçilerimiz var, Kürt bilgelerimiz de vardır. Bütün zorluklara rağmen inşallah gün gelecek Zübeyir Aydar, Remzi Kartal ve Şivan Perver gibi Kürt siyasetçiler ve sanatçılar kendi ülkelerine onurlu bir barış sağlandıktan sonra başı dik olarak geleceklerdir."

Kürtçe konuşan Kemal Burkay da, 31 yıl aradan sonra Diyarbakır' ziyaret etmekten memnun olduğunu, Baydemir'i gıyabında tanıdığını ve çok çalışkan bir belediye başkanı olduğunu bildiğini söyledi. Burkay, "Halka çok iyi hizmetler ettiğinizi biliyorum. Yeni Diyarbakır'ı görünce çok keyif aldım. Umarım bu çalışmalarınız devam edecektir" dedi. Barış, demokrasi ve özgürlüğün geç de olsa bir gün Türkiye'ye geleceğini söyleyen Burkay, "Bugün ben ülkeme döndüm ama birçok siyasetçinin siyasi sebeplerden dolayı halen yurt dışında vatan hasreti ile yaşadığını biliyorum" dedi. Burkay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türk ve Kürt çocuklarının kanı dökülüyor. Bunların hepsi bizim çocuklarımızdır. İki tarafın da sorunun çözümü için artık diyalog başlatması gerekir. Eğer barış olursa bu ülkenin önünü açıktır. Kürtlerin birliği çok önemlidir. Ancak, Kürtlerin birbirine tahammül etmesi ve saygı göstermesi lazımdır. Kürtler arasında da demokrasiye ihtiyaç vardır. 20 milyon Kürt nüfusu vardır. Siyaseti çok renkli ve çeşitlidir. Kürtlerin kendi aralarındaki bu renklere tahammül etmesi gerekir. Ama bizim için öncelikle bu savaşın durması gerekir. Yeni bir anayasa yapılıyor. Bu yeni anayasanın Kürt sorununun çözümü için yol açan bir anayasa olması gerekir. Diyaloga başlanması gerekir. Hükümet son günlerde çok sert bir dil kullanıyor. İnşallah bu uzun sürmez. Hükümetin bu dili bırakıp barış dilini kullanması gerekir."

KELEPÇELİ FOTOĞRAF HEDİYE ETTİ
Baydemir görüşmede, Kemal Burkay'a KCK operasyonlarda gözaltına alınan BDP'li siyasetçi ve belediye başkanlarının tartışma yaratan kelepçeli fotoğrafı hediye etti. Fotoğrafın üzerine ise Burkay'ın "Gülümse" adlı şiirinin, "Belki şehre bir film gelir / Bir güzel orman olur yazılarda / İklim değişir Akdeniz olur / Gülümse" dizelerinin yazılı olduğu görüldü.

Yapılan kısa açıklamaların ardından Baydemir ve Burkay görüşmenin geri kalanını basına kapalı yaptı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...