Baydemir'e KCK sorgusu

Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir, PKK’nın şehir yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 5 saat ifade verdi.

Anadolu Ajansı 12.01.2010 - 19:59

Baydemir'e KCK sorgusu

Avukatı Meral Danış Beştaş ile Diyarbakır Adliyesi'ne gelen Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir, Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı'na yaklaşık 5 saat ifade verdi.

Sorgulamayla ilgili gazetecilere açıklama yapan Baydemir, kendisine GAP Belediyeler Birliği, kapatılan DTP ile ilgili soruların kendisine yöneltildiğini söyledi.

Baydemir, "Derhal tutuklu bulunan belediye başkanı arkadaşlarımın ve diğer siyasetçi arkadaşlarımın da serbest bırakılması lazım. Eğer biz siyasetçileri, biz belediye başkanlarını tutuklayıp cezaevine gönderirsek açık söylüyorum barışı sağlayamayız. Legal sivil siyaseti de gerçekleştiremeyiz" dedi.

Baydemir, konuşmasında ''soruşturmanın KCK'ye yönelik değil, DTP'ye ve Kürt siyasetine, demokratik siyasete yönelik olduğunu'' da iddia etti.

Bir süre önce KCK operasyonu çerçevesinde 11 ilde eş zamanlı başlatılan operasyon kapsamında gözaltına alınan 36 kişiden 7'si belediye başkanı 23 kişi tutuklanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...