Baykal: Belgeyi gönderen 4,5 ay neden bekledi

CHP Genel Başkanı Baykal ''İrticayla Mücadele Eylem Planı''nın aslının gönderilmesi için neden beklendiğini sordu.

Haberler - Anadolu Ajansı 28.10.2009 - 17:49

Baykal: Belgeyi gönderen 4,5 ay neden bekledi

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin İstanbul İl Merkezi'nde parti yöneticileri, ilçe ve belediye başkanlarıyla bir araya gelerek değerlendirme toplantısı yaptı.

Toplantının ardından açıklamalar yapan Baykal ''İrticayla Mücadele Eylem Planı'' belgesinin ıslak imzalı aslının ortaya çıkarılmasının zamanlamasına yönelik yapılan eleştirilerle ilgili görüşünün sorulması üzerine, bu belgeyi savcılığa gönderen muhbirin ihbar mektubunda ifade ettiği şekilde belgenin 12 Haziranda eline geçtiğini, Ekim sonuna kadar 4,5 aylık bir süre beklettiğini hatırlattı.

Baykal, bu tartışmaların sıcak olduğu Haziran ayında o belgeyi elinde bulunduran kişinin derhal savcılıklara bu konuyu aktararak, bununla ilgili tartışmalara son vermesi ve gerçeğin ortaya çıkarılmasını sağlaması gerekirken, nedense o tarihten beri bu belgeyi ortaya çıkarmamayı uygun gördüğünü söyledi.

CHP Genel Lideri, “Bu 4,5 ayda neler yaşandı? Bu zamanlamanın altında ne yatıyor? 4,5 ayda bir gece yarısı baskınıyla bir kanun çıktı. Kanunu çıkaran ayrı, bu belgeyi elinde bulunduran ayrı. Bu arada ne oldu diye düşünürken, kanun çıktı'' dedi.

Belgeyle birlikte gönderilen ihbar mektubunda partisinin de yer almasıyla ilgili olarak da Baykal, “Ben bu kişinin CHP'ye yönelik ithamını okuduğum zaman CHP Genel Başkanı olarak bu ithamın ne kadar boş, ne kadar temelsiz, ne kadar peşin fikirli, ne kadar siyasi amaçlı olduğunu çok iyi görebiliyorum. Bu ihbar mektubunda CHP'nin hedef olarak seçilmiş olmasının ne anlama geldiğini çok iyi görüyorum” yorumunda bulundu.

Baykal, partisinin silahlı kuvvetlerle ilişkisinin CHP'nin ilkelerine ve temel anlayışına dayalı olarak götürüldüğünü, silahlı kuvvetleri toplumun temel kurumu olarak daima önemsediklerini ve saygıyla karşıladıklarını ama siyasi hayatın şekillenmesi içinde zaman zaman çok ciddi tartışmalar da yaşadıklarını kaydetti.

Konuyla ilgili bazılarının ''Tam Kürt açılımının çıkmaza girdiği noktada bu mektupla gündemi değiştirmeye çalışıyorlar ve açılım politikasının iflas ettiği bir noktayı saklamaya çalışıyorlar'' diye düşündüklerini dile getiren Baykal, “Bu bir düşünce de... Bu masum bir düşünce. Olay ondan ibaret değil. Olay sadece kamuoyunun gündemini değiştirmek değil. Elbette siyasetçiler gündem değiştirmek için gereken girişimleri yaparlar” dedi.

Gündemi değiştiren kişinin bir asker olduğunu kaydeden Baykal, “Belgeyi gönderir gibi yaparken 3 yazı ortaya koyuyor. Biri belge, diğeri onun kişisel ithamnamesi. Üçüncü de bilmem kimin hazırladığı Bilgi Destek Planı. Bir iken 3 çıktı. Kardeşim teker teker, ambole olacağız” eleştirisinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...