Deniz Baykal: Oy kullanmayacağım

CHP’nin Meclis Başkanı adayı Deniz Baykal, geçici başkan olarak yarınki oturumu yöneteceğini fakat oy kullanmayacağını söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 29.06.2015 - 13:47

Deniz Baykal: Oy kullanmayacağım

Antalya Gazeteciler Cemiyeti'ni (AGC) ziyaret eden Antalya Milletvkeli Deniz Baykal, burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

7 Haziran seçimlerinin ardından yaşı en büyük milletvekili olarak TBMM Geçici Başkanı olduğunu anımsatan Baykal, geçici başkanın aday olması ve oy kullanma durumlarını hem TBMM'nin kadrosundaki hem de dışarıdaki hukukçulara incelettiğini söyledi.

Geçici başkanın TBMM adayı olması halinde oturumu yönetmesine engel olacak ne hukuki ne siyasi ne de teamülden kaynaklanan bir örnek olduğunu vurgulayan Baykal, bu nedenle yarınki oturumu yöneteceğini kaydetti.

Baykal, "Hukuki bir engel bulunmadığı halde zihinlerde bir tereddüt kalmaması, etik problem anlayışı ortaya çıkmaması için yarın bulunacağım oturumda oy kullanmayacağım. Meclis'i yöneteceğim ama o turlar sırasında ben oy kullanmayacağım, oy kullanma arayışı içine girmeyeceğim" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...