Baykal'ın görüntüleri TÜBİTAK’a gitmedi!

Deniz Baykal'a ait olduğu öne sürülen görüntülerle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, savcılıktan basına yansıyan bazı haberlere yalanlama geldi.

Haberler - NTV Haber 13.05.2010 - 17:38

CHP Genel Başkanlığından istifa eden Deniz Baykal'a ait olduğu iddia edilen ve bazı internet sitelerinde yayımlanan görüntülerle ilgili soruşturma kapsamında, ifade vermesi için Baykal'a resmi bir tebligatın yapılmadığı bildirildi.

Anadolu Ajansı'nın 'Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kaynaklarından alınan bilgilere göre' ibaresiyle geçtiği haberde, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Bülent Yücetürk, avukatları aracılığıyla Baykal'a, arzu ederse ve ne zaman isterse soruşturmayla ilgili ifade verebileceğini, ancak ifade vermek gibi bir zorunluluğunun olmadığını iletti.

Bu kapsamda, Baykal'a, soruşturma çerçevesinde savcılığa ifade vermesi için resmi bir tebligatta bulunulmadığı belirtildi.

Öte yandan, Başsavcılık tarafından, soruşturma konusu görüntülerin incelenmesi amacıyla TÜBİTAK'a bir yazı yazılmadığı kaydedildi.

Ayrıca, görüntülerin çekildiği ileri sürülen adres konusunda da Deniz Baykal'dan herhangi bir bilgi istenmediği ifade edildi.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Yücetürk'ün, Baykal'ı telefonla aramasının kesinlikle söz konusu olmadığı vurgulandı.

İDDİALAR
Soruşturma savcılığının, montaj olup olmadığı ya da Baykal'a ait olup olmadığının araştırılmaası için görüntüleri TÜBİTAK'a gönderdiği iddia edilmişti. Savcılığın, avukatları aracılığıyla Baykal'ı müşteki sıfatıyla ifade vermeye çağırdığı iddiaları da gazetelere yansımıştı.

Baykal'ın geçmiş yıllarda avukatlığını yapan milletvekili Şahin Mengü, haberlere şöyle tepki göstermişti:

"Sayın Baykal müşteki ve ifade verme zorunlulğ yok. Kim nasıl bu haberler veriliyor? Nasıl dolaşıyor anlamadık basında. Bir türlü anlamadık. Savcılık makamına sormak lazım. Sayın Baykal'ın ben gitmem ifade vermem demesi sözkonusu değil."

Mengü, savcılığın soruşturmayı iyiniyetli yürüttüğü inancını sözkonusu haberlerle yitirdiğini de söyledi.

Sayfa Yükleniyor...