Bedelli askerlikte umut ışığı

Seçim startını veren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidar olduklarında memura toplu sözleşmeli grev hakkı vereceklerini, askerlik süresini de 6 aya indireceklerini açıkladı. AKP de teklife sıcak bakıyor.

Anadolu Ajansı 12.03.2011 - 16:36

Bedelli askerlikte umut ışığı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda düzenlenen CHP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'ndaki konuşmasına başlarken, ''Bu bir kurultay değil, iktidara hazırlık toplantısı'' dedi. Japonya'da yaşanan deprem felaketini hatırlatan Kılıçdaroğlu, ''Japon halkına saygılarımızı, selamlarımızı iletiyoruz. Onların acıları bizim yüreğimizde bunu unutmasınlar'' dedi.

Kendisi konuşmaya başlamadan önce sunucunun salondakilere ''vefakar CHP'liler'' diye seslendiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, ''Bu kelime bana biraz hüznü hatırlatıyor. Artık hüznün yerini kararlılığın alması gerekiyor. Geleceğe inanmış, halkın dertlerini bilen bir duruşa ihtiyacımız var. Bu duruş için buradayız, hedefimiz çözüm. Mazeret üretmeyeceğiz. Bunu söylemek artık bize yakışmıyor'' ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu, 92 gün kalan seçimlere en hazırlıklı partinin CHP olduğunu savundu.

Ülkenin iyi yönetilmediğini savunan Kılıçdaroğlu, ''Bu ülke iyi yönetilmiyor, tersini söyleyenlere inanmayın. Mahallenin esnafına tarladaki çiftçiye, sanayici komşunuza sorun onlar hayatından memnunsa biz de memnunuz, değilse işte gerçek oradadır. Herkes bir arayış içinde ne olacak diye, onun için çözümlerimizi her yerde dillendireceğiz ki adresin CHP olduğunu Mısır'daki sağır sultana bile duyuralım'' dedi.

Kılıçdaroğlu, hükümetin yönetime talip olurken, ''3Y'' ile ''yoksulluk, yolsuzluk ve yasaklarla'' mücadele edeceği sözünü verdiğini ancak başarılı olamadığını savunarak, ''Yolsuzluğu bitirdiler mi? Yolsuzluğun adresi ne? Adres AKP. Vatandaş telefonla konuşmaya korkuyor. Korkunun adresi AKP. Korkunun ecele faydası yok, o güneşi bir gün doğuracağız biz. Yoksulluğu azalttılar mı? TÜİK'in rakamlarına göre Türkiye'de 12 milyon 715 bin yoksul var. Yoksul sayısı ise bir yılda 818 bin kişi arttı. Yoksulluk ile mücadele etmek için iktidar oluyorsun rakamı 12 milyona çıkarıyorsun insanda biraz utanma olur'' diye konuştu.

İktidar göreve geldiğinde devletin borcunun 148 milyar dolar olduğunu bunun 25 Şubat 2010'da 306 milyar dolara çıktığını söyleyen Kılıçdaroğlu, 2002'de 2 bin 249 dolar olan kişi başına düşen kamu borcunun ise 2010'da 4 bin 152 dolara yükseldiğini belirtti.

Rakamlarla örnekler veren Kılıçdaroğlu, ''Bunları 'ekonomi çok iyi yönetiliyor' diyenlerin kulağına küpe olsun diye anlatıyorum'' dedi.

'ÖNCE KADINLAR...'
Her alanda çözümleri olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Önce kadınlar, toplumun yarısından söz ediyoruz. Kadınlara seçme seçilme hakkını veren parti CHP'dir. Ama seçme seçilme hakkı yetmez, şimdi CHP onlara ekonomik güvence de verecek. Hedef her evin geliri her ay en az ayda 600 lira olacak. Aile sigortasını getireceğiz, ailede kadını en güçlü konuma getireceğiz, bundan kimsenin şüphesi olmasın. Her yoksul ailede kadının banka hesabına 600 lira yatıracağız. Biz aile sigortasını söyledik, Başbakan 'yoksul sayısı sizin hesapladığınızdan daha fazla' diye itirafta bulundu. Kayıt dışı yoksul itirafını yapan da sözde bu ülkenin başbakanı. Sen yoksul sayısını az göstererek, bir şeyler yapmaya çalışıyorsun, daha fazlaysa bundan utanması gereken sensin, biz çözüm üretiyoruz. Diyarbakır'daki sabah 4 çocuğuna kahvaltı veremediği için intihar eden ailenin dramını biz biliriz onlar bilmezler. Tek hedefimiz var, bu ülkede tek bir çocuk bile bu ülkede yatağa aç girmeyecek...''

Geçtiğimiz günlerde bir grup kadınla toplantı yaptıklarını ve kadınlara ''size makarna mı yoksa bulgur mu verelim? Yoksa size hakkınız olan parayı mı yatıralım?'' diye sorduğunu belirten Kılıçdaroğlu, kadınların parayı istediklerini belirtti. Aile sigortasının sadece yoksulluğu gideren bir sigorta dalı olmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Bu harcamalardan önce yararlanacak olan mahallenin esnafı. Zincirleme gidecek. Esnaf malını daha büyük tüccardan alacak. Reel ekonomiyi güçlendireceğiz, işsizliği de yoksulluğu da yeneceğiz'' dedi.

Kılıçdaroğlu, aile sigortasını açıkladıklarında ''bunların ayağı yere basmıyor'' diye eleştiriler geldiğini hatırlatarak, proje üzerinde uzun süre çalıştıklarını, uzmanların görüşlerini aldıklarını onların da destek verdiğini söyledi.

Salonda bulunanlardan aile sigortası projesini her yerde anlatmalarını isteyen Kılıçdaroğlu, ''Aile sigortası hayata geçtiğinde erkekler, hanımından para isteyecek, kahveye gidip bir çay içeyim diye'' dedi.

'PARLAK ADRES, CHP'
CHP iktidarında emeklilerin milli gelirden pay alarak, ülkenin birinci sınıf vatandaşı olacağını bildiren Kılıçdaroğlu, ''Size milli gelirden pay vermeyerek sizi ikinci sınıf vatandaş konumuna sokan AKP'ye oy veriyorsanız, ikinci sınıf olmayı kabul ediyorsunuz demektir. Etmiyorsanız sırtınızı dönün parlak bir adres göreceksiniz o adres CHP'' ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, emekli olan ancak çalışanların sosyal güvenlik destek primini kaldıracağını da söyleyerek, CHP iktidarında intibak yasasını da çıkaracaklarını kaydetti.

Çiftçilerin sorunlarına da değinen Kılıçdaroğlu, maliyetini kurtarmadığı gerekçesi ile milyonlarca dönüm arazinin ekilmediğini savundu. Kılıçdaroğlu, ''Ektiğiniz ürünün karşılığını AKP size veriyorsa, git oyunu AKP'ye ver. Ama ben perişan oldum diyorsan, ben ektiğim ürünün bedelini alamıyorum diyorsan, döneceksin karşında 6 oku göreceksin, onun altındaki kararlı iradeyi göreceksin. Halk için çaba harcayan insan göreceksin, o adrese bir şans tanıyacaksın. Çiftçilere yapılan teşvik 5 milyar lira alınan vergi 6 milyar lira...'' diye konuştu.

Hayvancılığı da değinen Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu Hükümet döneminde canlı hayvan ithal edildiğini, Türkiye'nin ''anguslarla'' tanıştığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin en önemli sorunlarının başında işsizlik geldiğini ve çözümlerinin bulunduğunu anlattı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Mardin'de bulunduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Biz Mardin'deyken burada da bir sendika kadınları çağırmış, Başbakanı da çağırmış oraya, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü diye... Ne anlattı o kadınlara merak ediyorum. Kaç işçi sendikalı olmak için çalıştı da işinden atıldı, taşeron altında kaçının emeği sömürüldü haberin var mı senin? Başbakanı çağırıyorlar bir de metin dağıtıyorlar 'şurada şu sloganı atın' diye. Bunların maskesini düşürüp yüzünü ortaya çıkaracağız. Bunlardan sendikacı olmaz. Yalaka takımından sendikacı olmaz, sendikacı yürekli olur... Tekel işçilerini alacaksın yerden yere vuracaksın, yüzüne biber gazı sıkacaksın, sonra sen Başbakan'ı çağıracaksın gel anlat diye. Sen önce o koltuktan kalk, işçinin hakkını savunmak istiyorsan o koltuğu gerçek sendikacıya bırak. CHP iktidarında taşeron işçiliğe son vereceğiz. Bütün sendikalar bütün işçiler bunu bilsin. Bizim bildiğimiz sendikacı işsizin hakkını savunan, işsize iş bulmak için çırpınan sendikacıdır. İşsizlik fonuna el atıldığında direnen benim parama el atamazsınız diyen sendikacıdır. Haksızlığa direnen, işsizin hakkını sonuna kadar savunan, sadece kendisine değil, işçisine de hesap vermeyi onurlu görev sayan sendikacıdır. Başbakanı çağır yalakalık yap adına da sendikacı de. Onun siyasi literatürdeki adı belli sarı sendikacı...''

İktidarın 9 yıldır ülkeyi yönettiğini, ancak işsizliği çözemediğini dile getiren Kılıçdaroğlu, ''Ama kendi takımlarının işsizliğini çözdüler, hepsinin altlarına 4 çeker aldılar, köşeyi döndüler. Din iman edebiyatı ile yaptılar bunu. En temiz duygularımızı sömürdüler. Din iman edebiyatı ile yola çıkanlar bizim en temel duygularımızı sömürenler kul hakkı yemekten de utanmıyorlar'' ifadelerini kullandı.

‘ONLAR HAPİSHANE, BİZ ÖZGÜRLÜK VAAT EDİYORUZ’
Salonda Doğu ve Güneydoğu illerinden gelenler olduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, ''Biz size özgürlük vaat ediyoruz, fabrika vaat ediyoruz onlar geldi hapishane vaat etti. Dünyada vatandaşına hapishane vaat eden Başbakan sadece Türkiye'de vardır. Bir Başbakan bir bölgeye gidip niye hapishane vaat eder; özgürlük varken, güzel şeyler varken. Çünkü kafasındaki fikir o. Herkesi hapishaneye tıkmak, kimseyi konuşturmamak istiyor. Sen zaten ülkeyi hapishaneye dönüştürdün'' dedi.

Fabrikalar tütmedikçe işsizliğin çözülemeyeceğini belirten Kılıçdaroğlu, bunun birden bire olmayacağını ancak kararlı politikalarla Türkiye'deki ekonomiyi canlandıracaklarını anlattı.

Her organize sanayi bölgesinde yatılı meslek lisesi kuracaklarını bildiren Kılıçdaroğlu, burada öğrenim gören gençlerin işsizlik sorunu olmayacağını söyledi.

ASKERLİK SÜRESİ 6 AYA İNECEK
İktidarlarında, İşsizlik Sigortası Fonu'nu geliştireceklerini belirten Kılıçdaroğlu, ''Memur arkadaşlarımız bir şeyi unutmasınlar: Size grevli toplu sözleşme hakkını verecek adres CHP'dir. Çünkü biz örgütlü toplumdan yanayız, toplum örgütlü oldukça daha güçlü olur'' dedi.

Kılıçdaroğlu, iktidarlarında kademeli olarak askerlik süresini 6 aya kadar indireceklerini belirterek, şunları söyledi:

''Bedelli askerliği gündeme getiren biziz, bir sefere mahsus olarak bedelli askerlik için kanun teklifi verdik, çıkaracağız bunu. Askerlik süresini 9 aya indireceğiz, aşamalı olarak 6 aya kadar indireceğiz, daha küçük ama daha profesyonel olacak.

Çocuğunuz üniversitede okurken yaz tatillerinde gidecek askerliğini yapacak mezun olunca da askerliği bitmiş olacak. Arzu eden de erkenden yapacak. Orduyu terörle mücadelenin dışına çıkaracağız. Ordu kışlasında onurlu görev yapacak.''

Kılıçdaroğlu, iktidarlarında sendikasız medya çalışanı olmayacağını, gazetecinin haberinin arkasında ''adam gibi duracağını'' savundu.

İktidardan beslenecek bir medya istemediklerinin altını çizen Kılıçdaroğlu, bazı medya kanallarında ise CHP karşıtı kasıtlı programlar düzenlendiğini söyledi.

''Eğer anket sonuçları yüzde 58 ise bize niye saldırıyorsunuz'' diyen Kılıçdaroğlu, ''Korkuyorlar, halkın iktidarından korkuyorlar, korksunlar geleceğiz'' ifadesini kullandı.

Başbakan'ın ''manşetine karıştığımız bir gazete var mı?'' dediğini anımsatan Kılıçdaroğlu, dün Türkiye Gazeteciler Federasyonunun düzenlediği toplantıda, Fatih Altaylı'nın Sabah gazetesinden ayrılırken yazdığı mektup örneğini tekrarladı.

Kılıçdaroğlu, ''Bir tarafta onurlu bir gazeteci ve onun şahitleri diğer tarafta da 'biz bir manşete bile müdahale etmedik' diyen bu adam var. Yalaka medyanın haberlerinden etkilenmeyin. Siyasete çıkarken bir söz söyledim, 'her yerde halka doğruları söyleyeceğim', merak ederseniz sorun biz size doğru söyleyeceğiz. Yalaka medyanın haberlerinden kesinlikle etkilenmeyin...'' dedi.

CHP bedelli askerlik için teklif vermeye hazırlanırken, AKP’den de olumsuz bir yanıt gelmedi. AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, dün bazı açılışlar yaptığı Çerkezköy’de, “Ben, bedelli askerlik isteyenlere karşı değilim ve onlara saygı duyuyorum. Kendim de 33 yaşına geldiğimde bedelli olarak vatani görevimi yerine getirdim. Bu durumda bedelli askerlik isteyenlerin de kendilerine göre çok sayıda haklı sebepleri var. Türkiye’de profesyonel askerlik sistemi ile ilgili çalışmalar yapıldı ve geçtiğimiz günlere bununla ilgili kararlar alındı” dedi.

'CUMHURİYETİN SAVCILARI OLACAK'
İktidarlarında siyasi ahlak yasasını çıkaracaklarını ve ''yetimin hakkını yiyenlerin parlamentoya girmesinin önüne set çekeceklerini'' belirten Kılıçdaroğlu, Siyasi Partiler Yasası'nı da değiştireceklerini bildirdi.

Milletin iradesinin parlamentoya tam yansıması gerektiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, millet iradesine kimsenin baraj koymaması gerektiğini söyledi.

Özel yetkili mahkemeleri kaldıracaklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Yargıyı bağımsız kılacağız. AKP'nin savcıları var, CHP iktidarında Cumhuriyetin savcıları olacak. Halkın iktidarında kapınızı sütçü çalacak, bir süt bırakacak bir de özgür bir gazete bırakacak'' dedi.

'DEVRİMİN, ÖZGÜRLÜĞÜN ADRESİ BİZİZ'
''CHP statükocu, AKP değişimden yana'' şeklinde eleştiriler olduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, bunun gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Referandum bitti gelin anayasa için komisyon kuralım dedik kim kaçtı? AKP... Değişime direnen kişi AKP. Seçim Kanunu'nu değiştirelim dedik kim kaçtı? AKP... Kim değişsin diyor CHP. Yüzde 10 baraj 12 Eylül ürünü, kim değişsin diyor? CHP... Adam gibi adamsan çıkarsın Dersim arşivlerini açıklarsın dedim. Dersim arşivlerini açıkladılar mı? Açıklamadılar, bunlar halkı kandırmakta çok usta oluyorlar, öyle bir algı yarattılar ki sanki biz her şeye karşıyız AKP özgürlükleri savunuyor, değişim savunuyor... Bunları unutmayın her yerde söyleyin. Değişimin adresi biziz, devrimin adresi biziz, özgürlüğün adresi biziz. Toplumu geriye götürmenin adresi de AKP...12 Eylül döneminden hesap soracaklardı sormadılar. Bir de maaşlarını yükselttiler. Darbecileri yargının önüne çıkaralım dedik kim reddetti? AKP... Kim önerge verdi? CHP... Değişimden özgürlükten yana olan parti CHP, statükodan yana olan parti de AKP. Bu böyle biline böyle de tarihe not düşüle. Halkı böyle kandırdılar diye örneklerini tek tek verelim.''

KİŞİ BAŞINA GELİR 31 BİN 500 DOLAR OLACAK
Ekonomi politikalarından da bahseden Kılıçdaroğlu, hazırladıkları 3 boyutlu strateji ile her yıl yüzde 7 kalkınma hızını yakalayacaklarını, yine her yıl 800 bin kişiye istihdam yaratacaklarını söyledi.

Ekonomiyi sıcak paraya değil, üretene çalışana teslim edeceklerinin altını çizen Kılıçdaroğlu, ''Cumhuriyetin 100. yılında yurt içi gayri safi milli hasılamızı 2,6 trilyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Kişi başına gelirimiz 31 bin 500 dolar olacak. İşsizlik oranını aşamalı olarak yüzde 6'ya kadar indireceğiz. Bizim hedefimiz Cumhuriyetin 100. yılında ilk ona giren bir ülke olacağız. Kimsenin korkmadan düşüncelerini özgürce dile getirdiği bir ülke. Halkına hesap vermeyi onurlu bir görev sayan siyaset kurumu. Hedefimiz bu, bu hedefler için burada toplandık. Ne kadar baskı gelirse gelsin, nereden gelirse gelsin baskıya direneceğiz özgürlüğü savunacağız'' diye konuştu.

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti. Toplantının parti genel merkezinde de devam edeceği bildirildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...