Başbakan Davutoğlu: Beyefendiler sadece çukur kazıyor

Başbakan Davutoğlu, Suriye krizine değindiği konuşmasında, "Artık Rusya da bu zulmün ortağı olmuştur" ifadesini kullandı. Terör olaylarına da değinen Davutoğlu, HDP'li belediyeleri eleştirdi ve "Beyefendiler sadece çukur kazıyor" dedi.

ntv.com.tr 06.01.2016 - 12:30 | Son Güncelleme : 06.01.2016 - 13:19

Başbakan Davutoğlu: Beyefendiler sadece çukur kazıyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ATO Congresium'da, Ankara Büyükşehir Belediyesi 2016 ve sonrası projelerinin tanıtımı törenine katıldı.

Burada konuşma yapan Davutoğlu, dün Ayvalık sahillerinde 36 kaçak göçmenin cesedinin bulunduğunu hatırlattı ve uluslaraası toplumu Suriye'deki kriz üzerinden eleştirdi.

"Dün sahile 36 ceset vurdu. Biz 2.5 milyona yaklaşan kardeşimizi misafir ederken kim olduklarını düşünmedik. Hepsine bağrımızı açtık. Milletimizin yazdığı bu destek nesilden nesile aktarılacak. Onları zalime terk etmedik" diyen Davutoğlu şöyle devam etti:

"Ama dünya suskun. Dünya bu manzaraları sadece gazete manşetlerine yansıyan fotoğraflarla anıyor.Aylan bebeğin fotoğrafı gibi... Bütün dünyaya, vicdan sahibi her insana hitap ederek söylüyorum; Suriye'de masum sivillerin üzerine insafsızca, barbarca bomba yağdıran Suriye rejimi ve yandaşları, evet, Rusya da bu zulümlerin artık bir ortağı olmuştur. Azzaz'da, Türkmen Dağı'nda, Bayırbucak'ta, bütün bu bölgelerde Suriye rejimi ve yandaşlarının bombalarından kaçan kardeşlerimizin ızdırabına artık sessiz kalınmamalıdır. DEAŞ teröründen kaçan kardeşlerimizin ızdırabına artık sessiz kalınmamalıdır.

Türkiye, Suriye krizini tek başına göğüsleyecek sorumluluk altında değildir. Tek başına her türlü fedakarlığı yapmıştır, yapmaya da devam edecektir. Ama dün sahillerimize vuran 36 cesedin vebali, bu trajedi karşısında sessiz kalan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi başta olmak üzere uluslararası toplumdur. Bunun vebali başta Rusya olmak üzere Suriye konusundaki her kararı veto eden anlayıştır, zihniyettir. Nereye gidersek gidelim her yerde kardeşlerimizin hakkını hukukunu savunmaya devam edeceğiz."

"BEYEFENDİLER SADECE ÇUKUR KAZIYOR"

Davutoğlu, Doğu ve Güneydoğu'daki terör olayları ve özerklik açıklamaları üzerinden yerel yönetimleri eleştirdi.

Diğer partilere ait olan belediyelere farklı davranmadıklarını ve bütçeyi adil bir şekilde paylaştırdıklarını ifade eden Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin toplam giderinin yüzde 62,6'sı personele harcanıyor. Oysa Türkiye ortalamasında bu, yüzde 11,7. Bu personel ne yapıyor, hangi hizmeti yerine getiriyor ki personel giderleri yüzde 60'ın üzerinde  Bu personel giderlerinin nereye gittiğini tek tek araştıracak ve hesaplarını soracağız.

Mardin Belediyesi'nde bütçeden gönderilen kaynaklar nereye harcanıyor? Beldiyenin yatırım oranı sadece yüzde 7. Mardin'i örnek olarak veriyorum. Kaynaklar kullanılmadığı gibi başka yerlere aktarılıyor. Sonra çıkmışlar 'özerklik, öz yönetim' gibi son derece illegal birtakım yapılardan bahsediyorlar.

Soruyoruz şimdi, 'özerklik' diyorsun, bunun bölgeyi geliştireceğini iddia ediyorsun ama sana 'vatandaşa harca' diye emanet edilen paraları yatırımdan başka her şeye harcıyorsun. Vatandaş hizmet bekliyor, bu beyefendiler ise çukurlar kazıyorlar, barikatlar kuruyorlar, birtakım imkanları sadece bunlara harcıyorlar.

Sonra da yerel yönetimlere daha fazla imkan tanınsa daha fazla hizmet edeceklermiş gibi açıklama yapıyor. Hakkari, Şırnak'ta da aynı durum var. Hizmet yok, çukur ve barikat var.

Bunların derdi imar etmek, şehirlerimizi mamur etmek değil. Bunların derdi bölge insanımızı mutlu, huzurlu, müreffeh yaşatmak da değil. Bunların derdi bir çivi çakmak, yeni bir eser ortaya koymak da değil. Varsa yoksa ideoloji, polemik, yalan, kara propaganda ve terör.

"HESABINI VERECEKLER"

Milletin emaneti mali kaynakları yine millet için kullanmak yerine, izini sürmekte zorlanılan karanlık mecralara harcıyorlar. Teröristin kazması, greyderi, kamyonu, iş makinesi bunlardan. Bazıları terör örgütünün lojistik merkezi gibi çalışan bu belediyelerin yöneticileri elbette ki bütün bu ihanetlerin, yanlış uygulamaların hesabını verecekler. Başka yere giden kaynağın hesabını sormak da hepimizin görevi."

ŞEHİT EVİNİN YENİLENMESİ İÇİN TALİMAT

Öte yandan Başbakan Davutoğlu, Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki operasyonda şehit düşen 25 yaşındaki Uzman Çavuş Nuh Özdemir'in Ordu'daki evinin yeniden yapılması için talimat verdi.

Sayfa Yükleniyor...