Beyin aletleri geçici uzuvlar olarak görüyor

Yapılan son araştırmayla, 100 yıldır var olan hipotezin doğruluğu kanıtlandı. Beyin, kullandığınız aletleri vücudunuzun devamı olarak algılıyor.

23.06.2009 - 12:34

Beyin aletleri geçici uzuvlar olarak görüyor

Beyniniz dış fırçalarken fırçayı, ya da maşayla bir şeyi tutarken maşayı sizin bir parçanız gibi görüyor. Fransa’daki Claude Bernard Üniversitesi’nde yapılan son araştırmayla, beynin kullanılan aletleri geçici uzuvlar olarak görüdüğüne dair yaklaşık 100 yıldır var olan hipotezin doğru olduğu kanıtlandı.

Araştırmada, önce 14 katılımcıdan masa üzerinde duran standart bir bloğu, hazırlanan bir tutaçla kavrayıp hareket ettirmeleri istendi. Bu işlemden hemen sonra katılımcılardan aynı şeyi, az önce tutacı tutukları elleriyle yapmaları istendi. Deney sonunda, ellerin bloğu kavramak için tepki verme sürecinde farkedilebilir fark olduğu ortaya çıktı.

Deneyin ikinci aşamasında gözleri bağlanan katılımcılardan, alet kullanmadıkları elleriyle diğer ellerinin parmak uçlarına ve dirseklerine dokunmaları istendi. Bu aşamada da katılımcılar, aleti tutmak için kullandıkları kollarını olduklarından daha uzun tahmin etti, parmak ucu ve dirseklerine dokunmakta zorlandılar.

BEYNİN HARİTASI DEĞİŞMEZ DEĞİL
Bu davranışların altında, beynin değişken bir vücut haritası kullanması yattığı ortaya çıktı. Londra Üniversitesi Nöroloji Bölümü’nden Partick Haggard durumu şöyle açıkladı: “Daha önceki çalışmalarda insan ve hayvaların alet kullanmalarının, kendileri dışındaki çevreyi algılamalarını değiştirdiği görülmüştü. Beynin, vücudu algılamasında kullandığı haritanın değişmez olmadığı da biliniyordu. Şimdi beyin yaş ilerledikçe ya da çeşitli kazalar sonucunda uzuv kaybı olduğunda vücut bütünlüğündeki değişiklikleri bu şekilde algılyor.”

Araştırmanın başında bulunan Alessandro Farné de yapıkları çalışmayla var olan hipotezleri ilk defa tam olarak sınadıklarının belirtiyor. Farné ayrıca, çeşitli nedenlerle kaybedilen uzuvların yerlerinin beyin tarafından unutulmadığının da gösterildiğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...