Yıldız Teknik Üniversitesi’nden çıkıp, Dolmabahçe'ye yürümek isteyen öğrencilere sert müdahalede bulunan polis daha sonra bazı protestocuları gözaltına aldı.

Polsin biber gazlı müdahalesine karşı bazı öğrenciler deniz gözlüğü taksa da gazın etkisinden kurtulamadılar.

Balmumcu'da polis ile görüşen protestocu öğrencilerin liderleri bir anlaşmaya vardı. Polis öğrencilerin Beşiktaş'a kadar yürüyüp basın açıklaması yapmasına izin verdi.

Ardından kalabalık bir polis grubuyla birlikte yürüyen öğrenciler, sloganlar eşliğinde Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş'a doğru indi.

Grup, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Erzurum'da öğrenci temsilcileriyle görüşmesini protesto etti.

Bu arada Başbakan ile görüşmeye çağrılmayan bir grup öğrenci de kendi imkanları ile Erzurum’a gidiyor.

KIZILAY'DA DA ARBEDE
Kızılay'da, Başbakanlığa yürümek isteyen öğrenci grubuyla polis arasında arbede çıktı. Bir başkomiserin yaralandığı olayda 6 kişi gözaltına alındı.

Çeşitli öğrenci gruplarının oluşturduğu eylemciler, ''Özgür bilimsel eğitim için ileri'', ''Üniversiteler bizimdir, karar hakkımızı istiyoruz'' yazılı pankartlarla Kızılay Milli Müdafaa Caddesi girişinde toplandı.

Başbakan Erdoğan'ın Erzurum'da öğrenci temsilcileriyle görüşeceğini ancak öğrencileri temsil edecek asıl grubu Erzurum'a yolcu ettiklerini söyleyen eylemciler, arkadaşlarının polis tarafından defalarca durdurulup arandığını iddia etti.

Başbakanlık önünde de açıklama yapmak istediklerini belirten öğrenciler, polisin izin vermemesi üzerine yaklaşık 3 saat Milli Müdafaa Caddesi üzerinde slogan atıp, oturma eylemi yaptı.

Açıklama yapmak için Başbakanlığa gitmek isteyen ve harekete geçen grup, polisin oluşturduğu barikatı geçemedi. Yaşanan arbedede polis, biber gazıyla öğrencilere müdahalede bulundu, grup da polise taşla karşılık verdi. Daha sonra GMK Bulvarı'na çıkan öğrenciler, taş atmaya devam ederek İzmir Caddesi, Sezenler Sokak ve Strasbourg Caddesi'ni takip edip Kolej'e doğru kaçtı.

Polisin de takip ettiği öğrencilerden 6'sı gözaltına alındı. Bir başkomiser taşla yaralandı. Kalan grup ise kaçarak dağıldı.

Olayda bazı polis araçları ile vatandaşların araçlarının zarar gördü.

'SEN İŞKENCE GÖRMEMİŞSİN'
Kadıköy Söğütlüçeşme Caddesi üzerindeki AK Parti Kadıköy İlçe Teşkilatı'nın da bulunduğu 5 katlı binanın çatı katına çıkan Sosyalist Gençlik Derneği (SGD) üyesi üçü kadın 4 kişi, saat 13.00'da üzerinde "Erzurum'a kaçsan da peşindeyiz. Haklarımızı istiyoruz" cümlesinin yazılı olduğu pankartı açtı.

Eylemciler, "YÖK kalkacak polis gidecek üniversiteler bizimle özgürleşecek" , "AKP halka hesap verecek" , "Katil polis üniversiteden defol" , "AKP defol üniversiteler bizim" sloganları attı

Başbakan Erdoğan'ın Erzurum'da üniversite öğrencileri ile görüşmesinin kandırmaca olduğunu belirten eylemciler, AK Parti'nin kendi güdümünde bir üniversite oluşturmaya çalıştığını belirttiler.

Eylemcilerin çatıda yaptığı eyleme ilk destek, Kadıköy Belediyesi çalışanlarından geldi. Hasanpaşa'daki belediye binasının çatısına çıkan çalışanlar alkışlarla eylemcilerin yanında olduklarını belirttiler.

Söğütlüçeşme Caddesi üzerinde yürüyen vatandaşlar da çatıda sloganlar atan gençlerin eylemine alkışlarla katıldı.

AK Parti Kadıköy İlçe Teşkilatı'nın önünde nokta görevi yapan polisin haber vermesi üzerine binaya gelen ekipler, çatıdaki eylemcilere biber gazı ile müdahale etti.Yaka paça gözaltına alınan eylemciler polis otosuna bindirilirken de slogan atmaya devam ettiler.

Polisin pankartla eylemcini ağzını kapatmaya çalışması dikkat çekti. Kelepçelenerek gözaltına alınan eylemciler Hasanpaşa polis merkezine götürüldü.

Polisin çatıda slogan atan öğrencilere müdahalesi sırasında bir vatandaşın "Sen işkenceyi daha görmemişsin" sözleri dikkat çekti.

YOLU KAPATIP HALAY ÇEKTİLER
Türkiye Gençlik Birliği, Genç-Sen, Kaldıraç ve Öğrenci Kolektifleri üyesi yaklaşık 150 öğrenci, Erzurum'a gelmek için 5 otobüsle Ankara'dan yola çıktı.

Yolda birkaç kez kontrollerden geçen öğrenci grupları, Erzincan'a 10 kilometre kala dinlenme tesislerinde durduruldu.

Öğrencilerin nüfus cüzdanları toplanarak, Genel Bilgi Taraması (GBT) yapıldı. Otobüslerde de arama yapılıp, evrak kontrol edildi. Arama yapıldığı sırada duruma tepki gösteren öğrenci grupları, Erzincan-Sivas karayolunu trafiğe kapatarak, sloganlar atıp, halay çekti.

Yolda yaklaşık 20 aracın beklemesine rağmen öğrenciler halay çekip, slogan atmaya devam etti. Yaklaşık bir saat sonra öğrenciler, trafiği tek şerit olarak ulaşıma açtı.

Grupların temsilcileri, kurultay yapmak üzere Erzurum'a gittiklerini iddia ettiler.

Bazı öğrencilerin, Başbakan Erdoğan'ın konuşmasını, dinlenme tesislerindeki televizyon izlediği gözlendi.

Polis öğrencilere herhangi bir müdahalede bulunmadı.