Bıldırcınları korumak için

Her yıl sonbaharda Türkiye üzerinden güneye, ilkbaharda ise kuzeye doğru düzenli göç eden bıldırcınların geçiş güzergahlarında kaçak avcılığın önüne geçebilmek için tedbir alınıyor.

Anadolu Ajansı 09.11.2009 - 11:18

Bıldırcınları korumak için

Merkez Av Komisyonu'nca birinci grup kuşlar kategorisinde değerlendirilen bıldırcının, 15 Ağustos 2009'da başlayan avlanma sezonu, Ege, Akdeniz, Marmara, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu
ve Doğu Karadeniz'de 24 Ocak 2010'da, İç Anadolu ve Batı Karadeniz'de ise 10 Ocak 2010'da sona erecek.

Adana Çevre ve Orman İl Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü'nün verilerine göre, bıldırcın popülasyonu yönünden zengin olan yörede, kaçak avcıların sayısı büyük oranda azaltıldı. Bu nedenle, son iki yılda ruhsat alan avcı sayısı yüzde 50 artış gösterdi. 2007'de bin 600 olan belgeli avcı sayısı bu yılın ekim ayı sonu itibariyle 2 bin 450'ye yükseldi.

Her yıl sonbaharda Türkiye üzerinden güneye, ilkbaharda ise kuzeye doğru düzenli olarak göç eden bıldırcınların, geçiş güzergahlarının kaçak avcılardan arındırılmasının yanı sıra, av sezonunda da kurallara uyulması konusunda yoğun çaba harcanıyor.

Kaçak avcıların dışında belgeli avlanma yapanların da takibe alındığı kontrollerde, ses kayıt cihazlarıyla bıldırcın sesi çıkartarak avlananlara da avladıkları her bıldırcın için 224 TL para cezası uygulanıyor. Her avcı için 10 olan av kotasına uymayanlara ise kotanın üzerinde vurdukları her bıldırcın için tazminat ve yasak ihlali adı altında 550 TL para cezası veriliyor.

Denetimlerde, 2008 yılında 157 kişiye, bu yılın ekim ayı sonu itibariyle 79 kişiye kota ihlali cezası, 87 kişiye de ses kayıt cihazıyla avcılık cezası uygulandı.
        
AVCILAR CEZAYI YETERLİ BULMUYOR
         
Bu arada, avcılığın yoğun olarak yapıldığı Kozan ilçesinde, avcılar, yasak ihlalleri ve kaçak avcılığa karşı verilen cezaların yetersiz olmasından yakınıyor.

Avcılık belgesi sahibi, yasal av izni bulunan avcılar, ilgili kurumların çarşamba, cumartesi ve pazar günleri avlanma yapılabildiğini duyurmasına rağmen haftanın diğer günlerinde kaçak av yapıldığını ve avcı başına 10 bıldırcın kotasının aşılarak sürdürülebilir av ve yaban hayatının tehdit edildiğini savundu.

Avcılar, kaçak avlanan kişilerin özellikle kılavuz olarak adlandırılan bıldırcınların sesini kullanarak 1-2 kilometre uzaklıktaki kuşları av sahasına çekip adeta katliam yaptıklarını, yetkililerden uygulanan cezaların ağırlaştırılmasını istediklerini bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...