Bir ülke ile daha vize kalkıyor

Son dönemde vize uygulaması kalakan ülkelere bir yenisi daha ekleniyor. Başbakan Erdoğan, Katar ile vize işlemlerinin yakında kalkacağını açıkladı.

15.02.2010 - 11:54

7. ABD-İslam Dünyası Forumu nedeniyle Katar’a bir ziyaret yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün yapılan Türk-Katar İş Forumu’nda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak, bu coğrafyadaki her türlü gelişmeyi çok yakından izlediklerini, bölgedeki tüm ülke vatandaşlarını kardeşleri olarak gördüklerini söyledi.

Erdoğan, son birkaç ay içerisinde Suriye, Lübnan, Libya, Arnavutluk, Tacikistan ve Ürdün ile vizeleri kaldırdıklarını anımsatarak, "Şimdi resmi vizeleri inşallah Katar'la kaldırıyoruz. Bize en az Suriye kadar Ürdün, Lübnan kadar yakın olan Katar'la da benzer şekilde yeni bir dönemin kapılarını aralamak istiyoruz. Türkiye'nin kapıları, Katar'lı yatırımcılara, turistlere, iş adamlarına ardına kadar açık olacaktır. Bundan kimsenin endişesi olmasın" dedi.

Başbakan Erdoğan, ''2006-2008 döneminde, ortalama yıllık 20 milyar dolar doğrudan yatırım çekmeyi başardık. Türkiye'ye son 4 yılda 70 milyar doları aşan doğrudan uluslararası yatırım girişi oldu. 72.5 milyon nüfusu, dinamik ve açık ekonomisi, iç pazarı, rekabetçi endüstrisi ve iyi yetişmiş iş gücüyle Türkiye uluslararası firmalar için sayısız fırsatlar sunuyor'' diyerek sözlerine devam etti.

Katar'da izlenen Türk dizilerine de değinen Erdoğan, şunları söyledi: ''Katar'da izlenme rekorları kırdığını bildiğim Türk televizyon dizilerinin de etkisiyle Katar'lı kardeşlerimizin Türkiye'ye olan ilgilerinin daha da arttığını memnuniyetle görüyorum. Ancak ekrandan izlemek yetmiyor. Katar'lı kardeşlerimizi başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin 81 vilayetinde ağırlamaktan memnuniyet duyacağımızı da ifade etmek istiyorum.”

Her iki ülkenin de zor bir coğrafyada bulunduğunu belirten Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: ''Savaşların çatışmaların belirsizliğin hüküm sürdüğü bir bölgede ülkelerimizde istikrar ve huzuru temin etmek gibi gerçekten zor bir görevi başarıyla yürütüyoruz. Böyle zor bir coğrafyada işbirliği ve dayanışma, dünyanın hemen hemen her bölgesinden daha fazla önem arz ediyor.

Türkiye ve Katar'ın her alanda işbirliğini daha da daha ileri boyutlara taşıyarak, hem kendi halklarına hem de bölgeye çok büyük katkılar sağlayabileceğine inanıyorum. Başta da belirttiğim gibi geçmişin ihmallerini bir kenara bırakmak ve geleceğe odaklanmak zorundayız.''

Katar Başbakan Yardımcısı ve Enerji Bakanı Attiyah, enerji konusuna değinerek, "Türkiye'nin her zaman ajandalarının en başında yer aldığını" söyledi. Başbakan Erdoğan'ın sadece ekonomik değil, siyasi tutumunu da takdirle karşıladıklarını ifade eden Attiyah, "Sayın Başbakan Erdoğan, siz bütün Arap aleminin en sevilen liderlerinin başında gelmektesiniz. Siz yüksek sesimiz oldunuz, Müslümanlar'ın sesini dile getirdiniz. Davos'taki tutumunuzu unutmadık. Gösterdiğiniz tutumdan dolayı çok çok teşekkür ederiz. Sizinle gurur duyuyoruz, dünkü konferansta da bizim istediklerimizi dile getirdiniz" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...