Ankara Batıbirlik Sanat Galerisi 14 Mayıs'a kadar Ercan Sağlam’ın “Fragmanlar” adlı heykel sergisine evsahipliği yapıyor.

Sanatçının bronz döküm ve boyalı ahşap onsekiz heykelinin yeraldığı sergiye eşlik eden katalogdaki metinler Mehmet Şiray, Şinasi Tek ve Seval Şener’e ait.

Hakikat ve Eğretileme başlıklı yazısında Mehmet Şiray kronolojik olarak sanatçının heykellerindeki belli başlı tema ve kavramlara, beden ve mekanın ele alınışındaki birlikteliğe değiniyor ve plastik dildeki parçalanmışlığın sosyo-kültürel boyutuna dikkat çekiyor.

Şinasi Tek fragmanları farklı bir sanat dalının müziğin terimleri ile, Bach’ın fügleri üzerinden okumayı denediği yazısında Ercan Sağlam’ın kısa, ritmik ve çok parçalı heykellerinin burgular, helezonlar, kozmik taslaklara benzeyen yapıları ile izleyicisi için yeni patikalar yarattığını belirtiyor.

Ercan Sağlam’ın heykelleri ile farklı zamanlarda, üç ayrı aşamada karşılaşan Seval Şener 3 katmanlı yazısında Modül Denge, Kırık Bütün, Matematik ve Şifre gibi kısa tanımlar yaparak çalışmalardaki yüzey, form ve renk niteliklerine çarpıcı yaklaşımlarda bulunuyor.