'Bu CHP'yi ele geçirme operasyonudur'

CHP Diyarbakır İl Başkanlığı’na 7 Haziran'da seçilen Haşim Özkoyuncu, MYK’dan Diyarbakır için olağanüstü kongre kararı çıkması ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun “olmayacak” sözüne karşın kongre kararının alınması nedeniyle istifa ettiğini söyledi.

20.12.2012 - 11:30

'Bu CHP'yi ele geçirme operasyonudur'

CHP Diyarbakır İl Başkanı Haşim Özkoyuncu, istifasını düzenlediği bir basın toplantısıyla açıkladı. Kendisinden önceki 4 başkanın görevden alındığını, 5 il kongresinin tarihinin de iptal edildiğini belirten Özkoyuncu, göreve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun bilgisi dahilinde hazırlanan bir mütabakat metniyle, herkesin üzerinde anlaştığı bir isim olarak, partiyi toparlamak üzere geldiğini söyledi.

Özkoyuncu’nun açıklamaları, CHP Diyarbakır il teşkilatında uzun süreden beri yaşanan sorunların aşılması için eski milletvekili Mesut Değer’le bir sözleşme yapıldığını da ortaya çıkardı. Özkoyuncu, bu konuda şöyle dedi:

“Diyarbakır’ın 3 denetmen milletvekili, genel başkan yardımcıları ve parti meclis üyelerimiz bu çıkmazdan kurtulmanın tek seçeneği Mesut Değer’le bir sözleşme yapmaktır kanaatine vardılar. Ve sayın Değer genel başkanımızın önünü açmak, Kürt sorununun çözümü için ve kurultayın tıkanmaması için yardımcı olacağını açıkladı. 13 Haziran 2012 tarihinde genel merkezde genel başkanın bilgisi onayı dahilinde sözleşme yapılmıştır. 30 Haziran tarihinde de bu mutabakat sonucu ben il başkanı olarak seçildim. Sayın genel başkan bana hitaben ‘zor bir görevi üstlendin ve başardın, kutluyorum seni’ dedi. Ancak bu sözleşmeden bir maddeyi belirtmek isterim. ‘Benim genel başkanın adayı olduğumu ve taraflar hiçbir şekilde aday göstermeyeceklerini taahhüt etmektedirler, buna uyulmadığı takdirde MYK tarafında kongre iptal edilecektir’ maddesi de yer aldı. Ancak 21 Kasım’da toplanan MYK’dan önümüzdeki süreçte olağanüstü kongre yapılması kararı çıktı.”

Seçildikten sonra genel başkana Diyarbakır’da olağanüstü kongre yapılacağı söylentilerinin olduğunu ilettiğini, ancak kendisine öyle bir şeyin olmadığı, işine bakması istendiğini dile getiren Özkoyuncu, “Yapılan bu görüşmeler ve genel başkanımın bana verdiği sözlere karşılık, alınan bu kongre kararı beni istifa etmek durumunda bırakmıştır. Bu ve buna benzer sorunlardan dolayı Diyarbakır il başkanlığından istifa ediyorum”dedi.

CHP’de 3 dönem il başkanlığı yapan ve 2011 genel seçimlerinde de milletvekili adayı olan Özkoyuncu, yaşananları “partiyi ele geçirme operasyonu” olarak değerlendirdi.

Göreve başladıktan sonra verilen sözlerin tutulmadığını ve il delegelerinin olağanüstü kongre yapılması için imza toplayarak genel merkeze gönderdiğini anlatan Özkoyuncu, “Diyarbakır’a negatif değil, pozitif müdahaleler yapılmalı.Göreve getirilenler partiyi ele geçirme niyetiyle değil, partiyi büyütme anlayışıyla gelmeli. Partiyi ele geçirme operasyonları partiye zarar veriyor. Bu da bir ele geçirme operasyonudur” şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...