'Bu görüntüler deney olarak bile görülebilir'

İstanbul’da yakalanan köpekbalığına eziyet edilmesiyle ilgili NTV'ye konuşan Şenpolat, ''Yaşadığımız trajikomik bir olay aslında. Bu çekilmiş görüntüler bir çeşit deney olarak bile görünebilir. Toplumun bir yansıması olarak...'' diye konuştu.

NTV Haber 08.09.2009 - 11:14

İstanbul’da yakalanan 5 metrelik dev köpekbalığının sergilenmesi ve bazı kişilerin balığın ağzına kafasını sokması, hatıra fotoğrafı çektirmek istemesi ilginç görüntüler ortaya çıkardı. Konuyla ilgili Hayvan Hakları Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Kemal Şenpolat NTV'ye konuştu:

TRAJİ KOMİK BİR OLAY ASLINDA
Yaşadığımız trajikomik bir olay aslında. Festivalde bu derece vahşi bir olayın, çocukların gözü önünde, bir Ramazan şenliği vesilesiyle bu balığın kullanılması, insanların kafasını balığın ağzına sokması, şiddetle bu toplumun ne kadara iç içe yaşamış olduğunu gösteriyor. Balığın ölmesinden çok belediye başkanının bile buna alet olması, böyle bir festivalin içine bu gösterinin alınması hiç hoş değil.

TOPLUMUN BİR YANSIMASI
Bu çekilmiş görüntüler bir çeşit deney olarak bile görünebilir. Toplumun bir yansıması olarak... Balığı avladıktan sonra onun üzerinde hakimiyet kuran insanoğlu, denizde yapamayacağını ''işte bak, ben seni ele geçirdikten sonra senin bana yapacağından daha vahşi davranırım'' gibi kendisinde olmayan gücü kullanıyor.

BİR ÇEŞİT KAHRAMANLIK...
Diğer yandan avlanan bu köpekbalığı esasında Camgöz Köpekbalığı denilen ve dünyada ender olarak bulunan, çok da insanlara zararlı olmayan bir tür. Korkutucu gelmesinin nedeni boyutlarıyla alakalı. Esasında bizim balıkçılarımız, doğa korumacılarımız, il çevre müdürlükleri yaban hayatını koruma konusunda bilinçli olsalardı, bu hayvanların korunması ve hatta öldürülmemesi için gerekli tedbirleri alırlardı. Gerekiyorsa cezai yaptırımlar da uygulamalılar. Ama görünen o ki, bu tür hayvanların yakalanması bir çeşit kahramanlığa dönüştürülmüş durumda.

İNSANOĞLUNUN HAKİMİYETİ
Ramazan'da, yani diğer canlılara saygı gösterilmesi gereken bir dönemde olmamıza rağmen çocukların, oradaki halkın, kadınların adeta teşvik edilerek ''Bunun yanında fotoğraf da çekin, ağzına sopa da sokun'' deniliyor. Yani insanoğlunun diğer canlılar üzerindeki hakimiyetini korumak için yapılan bu gösteri bir avantaj olarak kullanılıp insanlara o şekilde sunulmak isteniyor. Eğer insanlara bu şekilde ortam hazırlarsanız, 5-10 yıl sonra çocukları bu şekilde yetiştirmeye teşvik etmiş oluyorsunuz.

ANILARINDA BU FOTOĞRAFLAR KALACAK
Son yıllarda liselerimizde, üniversitelerimizde şiddet olayları arttı. Şiddet içinde yaşayan bir topluma doğru gidiyoruz ve maalesef bu tip görüntüler de ''Böyle yaşamaya alışığız, bu da bunun bir ürünüdür'' gibi sunuluyor. 15-20 yıl sonra bu çocuklar belediyelerde çalışacaklar, öğretmen, hakim savcı olacaklar ve anılarında bu fotoğraflar kalacak. Düşünün ki onlarda böyle bir kültürden geldikleri için böyle bir eğitim verecekler.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...