Bu kez Kamer Genç töhmet altında

AKP'li Elitaş ile Tunceli Bağımsız Milletvekili Genç arasında 'yolsuzluk' diyaloğu yaşandı. Elitaş bir gazete haberi ve söylentileri dillendirdi, Genç 'ispat etmezsen namertsin' dedi.

Anadolu Ajansı 24.12.2009 - 21:00

Bu kez Kamer Genç töhmet altında

TBMM Genel Kurulu'nda, 2010 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın görüşmelerinde, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç arasında 'yolsuzluk' tartışması yaşandı.

Bu kez hedefteki adam, sivri çıkışlarıyla tanınan Kamer Genç oldu.

Meclis'te konuşması için sıranın bir türlü kendisine gelmediğini belirten ve 'her türlü hileye, gayrimeşruluğa başvurulduğu' iddiasında bulunan Genç'in ardından söz alan elitaş, Genç'in, yalan ve iftiralarla milleti töhmet altında bıraktığını ifade etti.

Elitaş, 'Genç'in Saman Duvarı Yıkıldı' başlığıyla çıkan ve Genç'in, samandan duvar imal etmek üzere kurulan bir şirkete yüzde 5'lik ortaklığını konu eden bir haberi gösterdi.

Şirketin, Ticaret Sicil Gazetesi'nde Aralık 2003'te limited şirket olarak görüldüğünü, daha sonraki yıllarda da şirkete yönelik değişikliklerin gazetede yer aldığını ancak Genç'in isminin görülmediğini anlatan Elitaş, ''Genç, 21 Kasım 2007'de var, yani 22 Temmuz seçimlerinden sonra. 22 Temmuz'dan önce hatırı olmayan Genç, milletvekili olduktan sonra hatırlı olmuş'' dedi.

Elitaş, Genç'in yüzde 5'lik hissesini, Alman ortaktan aldığını belirterek, Genç'in Ankara ve değişik illerde 60-70-80 dairesinin ve 1 işhanının olduğuna yönelik söylentilerin bulunduğunu savundu.

AKSARAY'DA ARSA
Genç'in, Aksaray'da bedava arsa aldığını savunan Elitaş, ''Sen bedava arsayı almışsın. Tunceli de Yatırımı Teşvik Kanuna giriyor, yatırımı orada yapsaydın, Tuncelileri istihdam edecektin. Niye gidip Aksaray'da yatırım yapıyorsun, oralarda yapmıyorsun?'' diye sordu.

Elitaş, şirketin sermayesinin 250 bin lira olduğunu ifade ederek, ''Bu kadar sermayesi olan bir şirket 1 milyon liralık yatırımı nasıl yapar? Ya gizli kaynaktan, ya gizli kasadan ya da buraya kayıt dışı getirilmiş imkanlardan yatırım yapar. Şirkete de parayı ödememiş.Adam iflasını yapmış. Genç'in bu şirketteki görevi Yönetim Kurulu Başkanvekili. Önce sen başkalarından hesap sorarken, iyice temizlenip buraya gelmen gerekir. Sen milletvekili nüfuzunu kullanarak eğer 12 bin 500 lira yatırmışsan onun belgesini ortaya çıkarman; bedelsiz vermişlerse de açıklaman lazım. Ben seni millete, yatırımlarını ve kazançlarını orada değerlendirmediğin Tunceli'ye havale ediyorum'' diye konuştu.

"MİLLETVEKİLLİĞİNDEN İSTİFA ETMEYEN''
Sataşma olduğu gerekçesiyle söz alan Genç ise Elitaş'a, ''Ey Mustafa Elitaş, bir Maliye müfettişini, hesap uzmanını gönderip inceletmezsen namertsin. Benim malım mülküm ortadadır. 80 tane dairem olduğu iftiradır, ispat etmezsen namertsin. Seninle uğraşacağım Elitaş'' diye seslendi.

Almanya'dan gelen bir arkadaşının, şirketi olduğunu belirten Genç, bu kişinin, Almanya'da son model samandan tuğla yapan bir makine bulunduğunu, Alman ortağa ihtiyaç duyulduğunu, bunun için de ismi bilinen bir kişinin ortaklığına gerek olduğunu söylediğini aktardı.

Genç, ''Siyasetle uğraştığım için tabii ki benim samanım başkasının gözüne çuvaldız olarak girer; onun için olmamam lazım...'' dedi.

Genç, 12 bin lira vererek, şirkete yüzde 5'lik hisseyle ortak olduğunu, 30 bin lira da banka havalesiyle kayıt ettiğini söyledi.

Genç,''Aksaray'da sanayi bölgesinde bedava arsa veriliyor. Buraya fabrika binasının tahsisi için bir resmi kuruluşa telefon ettiysem, milletvekilliğinden istifa etmeyen şerefsizdir'' diye konuştu.

HİSSENİN DEĞERİ 12 BİN 500 LİRA
Sataşma olduğu gerekçesiyle söz alan Elitaş ise Genç'e, ''30 bin lira havale göndermişsin ancak aldığın hissenin değeri 12 bin 500 lira. Niye 30 bin lira gönderdin? Nereden geliyor bu paranın kaynağı?'' diye sordu.

Öte yandan, görüşmelerin ardından 2008 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın maddeleri kabul edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...