NTV

Bursa'da 350 bin bina yenilenecek

Türkiye

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 350 bin binanın yenilenmesi gerektiğini belirterek '100 daire için 130 daire verebiliriz' dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da 8 yılda 2 bin 200 kamulaştırma yaptıklarını belirterek, bunun için 151 milyon lira harcadıklarını söyledi.

Recep Altepe, diğer illerin olduğu gibi Bursa’nın da deprem bölgesinde olduğunun altını çizerek, “Kentte binaların birçoğu 1999 depremi öncesinde yapılmış. Bu nedenle binalar büyük risk taşıyor” dedi. Bursa’da büyükşehir sınırları içinde 350 bin bina olduğunu ifade eden Recep Altepe, “Bunların yenilenmesi gerekiyor. Dönüşüm yasası çıktı ama bunu uygulamak kolay değil. Vatandaş bilinçli olmalı ve sağlam binada oturmayı tercih etmeli” diye konuştu.

Dönüşüm yasasının ardından Bakanlık’tan gelen talep üzerine kentsel dönüşüm bölgelerini belirlediklerini ifade eden Recep Altepe, “Kentin merkezindeki eski yerleşim yerlerini ve ana caddelerdeki eski binaları dönüşüm bölgesi ilan ettik. Bu bölgelerde yeni yapılacak binalar için imar artışları da söz konusu olabilir. Bu sayede yeni binaları teşvik edebiliriz. 100 daire için 130 daire verebiliriz” açıklamasını yaptı. 

Altepe, Bursa’da kentsel dönüşüm alanlarındaki binaların 2-3 katlı olmasının avantaj olduğunu vurgulayarak, bu bölgelerde dönüşümün daha kolay yapılabileceğini söyledi. Bundan sonraki süreçte vatandaşa büyük bir sorumluluk düştüğünü dile getiren Altepe, şu bilgileri verdi:

“Biz zaten belediye olarak dönüşüm projeleri yapıyoruz. Sıcaksu, İntan bölgeleri ile Yalova yolu projelerini sürdürüyoruz. Vatandaşlar da bu konuda bilinçli davranırsa birlikte dönüşümleri gerçekleştireceğiz.”

OTEL TEŞVİKİ DE VERİYOR
Recep Altepe, Bursa’nın sanayi kenti olmasının yanı sıra, turizm anlamında da atağa geçtiğini belirterek, kentte 10 tane 5 yıldızlı otel yatırımının sürdüğünü kaydetti. Belediye olarak otel yatırımcılarına teşvik verdiklerini anlatan Altepe, “İstanbul’daki yatırımcıları da davet ediyoruz. Otel yapılacak arsalarda imar teşviklerine açığız” dedi.

STADIN YERİNE HALK MEYDANI
Bursa’nın bir diğer önemli projesinin ise 45 bin kişilik stadyum olduğunu ifade eden Altepe, 1 yıl sonra açılacak stadın 2 ay içinde kaba inşaatının biteceğini söyledi. 200 milyon lira inşaat maliyetiyle yapılacak stadın çatısında timsah figürü olacağını belirten Altepe, stadın açılışı için Real Madrid’i davet edeceklerini söyledi. Şehrin merkezindeki eski stadın yerini ise meydan yapacaklarını açıklayan Altepe, “80 bin metrekarelik alanı inşaata açmayacağız. Kentin yeni meydanı ve çekim noktası orası olacak. Halka açık olacak ve birçok etkinlik orada yapılacak” dedi.

ULUBAT İLE MARMARA BİRLEŞECEK
Recep Altepe, Bursa'yı turizm açısından daha geliştirmek için Ulubat Gölü ile Marmara Denizi’nin birleştirme planları olduğunu belirterek, “İki nokta arasında 38 kilometrelik dere var. Orayı genişletip yat limanı oluşturacağız. Üzerinde gemiler geçecek. Ayrıca Disneyland tarzı tema park yapacağız” diye konuştu.

ULUDAĞ'A TELEFERİK
Recep Altepe, kentin en önemli yerlerinden biri olan Uludağ için de çeşitli yatırımlar yaptıklarını anlatarak, Uludağ’a 8.5 kilometrelik teleferik hattı yaptıklarını açıkladı. 140 kilometre hızla esen rüzgarda bile çalışacak teleferiğin Uludağ’a büyük katkı sağlayacağını kaydetti.

255 YENİLEME PROJESİ
Milliyet Gazetesi'nden Yavuz Karaman'ın haberine göre; Recep Altepe, kentin tarihi özelliklerini ön plana çıkarmak için çeşitli yenileme çalışmaları yaptıklarına vurgu yaparak, “Bursa’da 255 tarihi yerin restorasyonunu yapıyoruz. Tüm surlar elden geçiriliyor. Arkeolojik kazılar yapılıyor. Dünyada bu alanda bizle yarışacak bir başka belediye yok” diye konuştu.

METRO AĞI GENİŞLİYOR
Recep Altepe, nüfusa göre en uzun metro hattının Bursa’da olduğuna vurgu yaparak, şu bilgileri verdi: “Üniversite ve Mudanya metro hatlarını bitirdik. Kestel etabı ile metro 17 kilometreye ulaşacak. 4 yılda yatırımlar tamamlanmış olacak. 3 kilometrelik tramvaya 6 kilometre daha ekleyeceğiz. Böylece toplam 26 kilometrelik raylı sistem olacak. Ayrıca 11 kavşak ve köprü hayata geçirdik.”