Büyük sanatçıların insani halleri

Michelangelo çok kötü kokardı. Rousseau hırsızdı. Van Gogh tüpten boya yerdi. Hopper karısını döverdi. Usta ressamlarla ilgili bunun gibi birçok eğlenceli ayrıntı 'Büyük Sanatçıların Gizli Hayatları'nda.

14.07.2009 - 11:08

Büyük sanatçıların insani halleri

Mimari ve sanat dalında uzman olan gazeteci Elizabeth Lunday, 'Büyük Sanatçıların Gizli Hayatları' adlı kitabında ünlü ressam ve heykeltraşların hayatlarından az bilinen ayrıntıları eğelenceli bir şekilde aktarıyor.

''Ancak kesin olan birşey var: Sanata asla aynı şekilde bakamayacaksınız. Bir sonraki müze ziyaretinde, eserleri galerileri dolduran şöhretli ressamların dedikodularıyla arkadaşlarınızı eğlendirecek ve tur rehberlerinizi kızdıracaksınız. Michelangelo'nun nüleri, Monet'in nilüferleri ve Warhol'un Marilyn'leri hakkında yeni bir perspektif edineceksiniz, gösteriş taslanan kokteyl partisi sohbetlerine hemencecik zekice bir alıntıyla katkıda bulunacak ya da sıkıcı bir dönem ödevine rezil bir anektod ekleyeceksiniz.'' (Giriş bölümünden)

Lunday'in girişte de belirttiği gibi büyük ustalara farklı gözle bakmaya çalışan bir kitap 'Büyük Sanatçıların Gizli Hayatları'. Leonardo da Vinci'den Edward Hopper'a, Caravaggio'dan Michelangelo'ya kadar büyük isimlerin çok duyulmamış anektodları Mario Zucca'nın illüstrasyonlarıyla ve eğlenceli bir anlatımla kitapta yer buluyor.

İşte öğretmenlerin büyük ressamlar ve heykeltraşlar hakkında asla anlatmadığı şeylerden bazıları:

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...