'Çevreci'lerin yarısı Antalya'da

Geçen yıl 22 olan "yeşil yıldız" belgeli tesis sayısı bu yılın mayıs sonu itibarıyla 80'e ulaştı.

09.06.2014 - 18:21

'Çevreci'lerin yarısı Antalya'da

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan Çevreye Duyarlı Tesis (yeşil yıldız) belgesi alan konaklama tesislerinin sayısı, mayıs sonu itibarıyla 80'e ulaştı.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliğinden yapılan açıklamada, geçen yıl 22 olan yeşil yıldız belgeli tesis sayısının 2014 Mayıs sonunda 80'e ulaştığı bildirildi.

Açıklamaya göre, yeşil yıldız belgesi tesis sayısında 41 ile Antalya ilk sırada yer aldı. Antalya'yı 9 tesis ile İstanbul, 7'şer tesis ile İzmir ve Muğla takip etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığının başlattığı "Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisleri" projesi kapsamında Bakanlık belgeli konaklama tesislerine, belirlenen kriterleri uygulamaları koşuluyla yıldızların yeşil olarak gösterildiği ve plaketlerinin üzerinde "Çevreye Duyarlı Tesis" ibaresinin yazıldığı bir çevre etiketi veriliyor.

Yeşil yıldızı, ilgili tebliğde belirtilen koşulları sağlayan tesisler alabiliyor. Gerekli kriterleri sağlayarak Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından denetlenerek uygun bulunan tesisler her iki yılda bir denetlenerek yeşil yıldızın devamı sağlanıyor.

Yeşil yıldız sahibi tesiste su ve enerji tasarrufu sağlanıyor. Çevreye zarar veren maddelerin tüketimi ve çevreye verdikleri zararı azaltıyor, geri dönüşümlü maddelerin kullanımını teşvik ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...