CHP 30 Ağustos'u Ankara'da kutlayacak

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl 30 Ağustos Zaferi'ni   "büyük buluşma" coşkusuyla Ankara'da kutlayacaklarını bildirdi.

Anadolu Ajansı 23.08.2016 - 12:51

CHP 30 Ağustos'u Ankara'da kutlayacak

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhuriyeti kuran, demokrasiyle taçlandıran, Türkiye'yi çok partili siyasi hayata taşıyan CHP'nin, parlamenter demokratik sisteme eksiksiz bağlı, darbelere, diktalara ve kişi vesayetine dayalı yönetim anlayışına karşı olduğunu ifade etti.

Bu bağlamda, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin başarısız kılınmasının temellerinde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun üstlendiği sorumluluğun, TBMM'de, milletvekillerinin gösterdiği ortak direncin ve direnme hakkını kullanarak sokaklara çıkan halkın fedakarlığının olduğunu belirten Bingöl, Kılıçdaroğlu'nun, Türkiye'nin benzer tehlikeleri bir daha yaşamaması için atılması gerekli adımları "Taksim Manifestosu" adıyla paylaştığını hatırlattı.

Kılıçdaroğlu'nun, "Cumhuriyet ve Demokrasi Buluşması" adı altında bir araya gelen milyonlara oylattırdığı Taksim Manifestosu'nun, Türkiye Cumhuriyeti'nin temel problemlerinin çözülmesinde yol haritası olduğuna işaret eden Bingöl, önce Taksim'de, ardından İzmir Gündoğdu Meydanı'nda milyonların birlikteliğine sahne olan buluşmaların, Cumhuriyetin önsözü olarak nitelendirilen Çanakkale Savaşları'na ev sahipliği yapan Gelibolu Bölgesi'nde devam ettiğini anımsattı.

"BÜYÜK YÜRÜYÜŞ İLE ANITKABİR'E GİDECEĞİZ"

Bingöl, Çanakkale Büyük Anafartalar Köyü meydanında düzenlenen Anafartalar Zaferi kutlamalarına katılan binlerce yurttaşın, Mustafa Kemal Atatürk'e ve kurucusu olduğu Cumhuriyete bağlılığını coşkuyla gösterdiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Cumhuriyetin temelinin atıldığı 30 Ağustos Zaferi'ni de Taksim, Gündoğdu ve Anafartalar'da olduğu gibi 'büyük buluşma' coşkusuyla Ankara'da kutlayacağız. Sayın Genel Başkanımızın öncülüğünde gerçekleştirilecek bir 'büyük yürüyüş' ile Anıtkabir'e gideceğiz.

"HERKESİ GÖRMEK İSTİYORUZ"

Ülkemizin birliğine, kardeşliğine yönelik terör saldırılarını da kınayacağımız yürüyüşümüze tüm vatandaşlarımızı davet ediyoruz. 30 Ağustos Salı günü saat 18.30'da Ankara Kızılay'dan başlayıp, Anıtkabir'de sonlandıracağımız yürüyüş boyunca, Türk bayrağı ve Atatürk posterleri taşıyacağımız buluşmamıza siyasi parti ayrımı yapmaksızın tüm vatandaşlarımızı, sivil toplum örgütlerimizi, sendikalarımızı, meslek odalarımızı Cumhuriyet, laiklik, demokrasi, insan hakları gibi ortak değerlerimizi önemseyen herkesi görmek istediğimizi saygılarımızla vurguluyoruz"

Sayfa Yükleniyor...