CHP’den emniyet afişine şikayet

CHP Antalya İl Başkanı, Antalya Emniyet Müdürlüğü tarafından panolara asılan ''Madde bağımlılığına hayır, yaşama evet'' yazılı afişlerin toplatılması istemiyle Antalya Valiliği’ne başvurdu.

Anadolu Ajansı 11.08.2010 - 15:32

CHP’den emniyet afişine şikayet

CHP Antalya İl Başkanı Özer Ülken, yaptığı yazılı açıklamada, Antalya Emniyet Müdürlüğü’nün şehrin çeşitli yerlerine asılan ve ''evet''i destekleyerek, ''hayır''ı olumsuzlaştıran afişlerle ilgili gereğinin yapılması amacıyla Antalya Valiliği’ne, hukuk müşaviri Avukat Murat Bulat aracılığıyla başvurduğunu bildirdi.

Ülken, kamu kurumlarının bu hassas dönemde seçmenlerin eğilimlerini etkileyecek duyuru ve benzeri etkinliklerden kaçınmalarının demokrasinin asgari gereği olduğunu ifade ederek, Antalya Valiliği’nin başvuruyla ilgili gerekli işlemleri yapacağına inandığını belirtti.

Antalya Valiliği’ne verilen dilekçede, Antalya Emniyet Müdürlüğü duyuru panolarına asılan afişlerin 5986 ve 3376 sayılı kanunlar ile Yüksek Seçim Kurulunun 347 sayılı kararlarına aykırı olduğu öne sürüldü. Dilekçede şu ifadelere yer verildi:

''Antalya Emniyet Müdürlüğü'nün, kentin değişik yerlerinde bulunan ilanlarında büyük puntolarla kullandığı evet-hayır, (son günlerde kamuoyunda halk oylamasına ilişkin tartışmaların 'evet—hayır'da yoğunlaştığı ve kamuoyuna siyasal partilerin görüşlerinin adeta özetini oluşturmasının da etkisiyle) seçmenlerde rahatsızlıklara neden olmuştur. Antalya Emniyet Müdürlüğü duyuru panolarına asılan afişlerde, büyük puntolarla yazılan hayır ve evet sözcüklerinde, 'evet'in olumlulaştırıldığı, 'hayır'ın ise olumsuzlaştırıldığı açıkça görülmektedir.

Bu duyuruyu görenlerin bilinçaltında (kamuoyunda evet ve hayır konusunda yapılan tartışmaların da etkisiyle) halk oylamasında evet oyu kullanmanın olumlu bir davranış olacağı yanılgısı yaratılmaktadır. Anayasa Değişikliği'nin Halk Oylamasına Sunulması Hakkındaki 3376 Sayılı Kanun ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında 5986 Sayılı Kanun ile Yüksek Seçim Kurulunun 29.05.2010 tarih ve 347 Sayılı Kararının I-16. maddesi gereği izleme, gözetim ve denetim görev ve yetkisi bulunan Antalya Valiliği'nin kamu kurumlarının halk oylamasındaki tarafsızlığına gölge düşürebilecek bu vb. faaliyetlere izin vermemesini ve halen asılı olan duyuruların ise kaldırılması için gereğinin yapılmasını dilerim.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...