CHP'den istifa çağrısı

CHP Sözcüsü Haluk Koç, rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasına ilişkin yaptığı açıklamada "Dünden beri bekliyoruz. Başbakan ve bakanların sesi çıkmıyor. İstifa bir erdem müessesesidir. Bugün istifa etmeyeceksiniz de ne zaman istifa edeceksiniz?" diye sordu.

Haberler 18.12.2013 - 14:58

CHP'den istifa çağrısı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Haluk Koç, İstanbul merkezli devam eden rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.


Düzenlediği basın toplantısında soruşturmada çocukları gözaltına alınan bakanların ve rüşvet aldığı iddia edilen bakanın istifa etmesi gerektiğini söyleyen Koç, hükümetin soruşturmanın üzerini kapatmak istediğini iddia etti.

Haluk Koç, şunları söyledi:

"Sağlıklı bir demokraside üç bakanının oğlunun etrafında dönen rüşvet iddiaları, rüşvet alırken görüntülerinin olduğu ileri sürülen bir bakanın bir dakika bile görevlerinde kalmamaları gerekmektedir. Dünden beri bekliyoruz. Başbakan ve bakanların sesi çıkmıyor. İstifa bir erdem müessesesidir. Bugün istifa etmeyeceksiniz de ne zaman istifa edeceksiniz? Hele bunlardan bir tanesi adli zabıtaya da hükmeden İçişleri Bakanı’ysa varın gerisini siz hesaplayın. İçişleri Bakanı’nın özel konumunu da belirtmek istiyorum. Soruşturmanın gölgesiz, baskısız yürümesi için, selameti açısından İçişleri Bakanı en başta istifa etmelidir. Görevde kaldığı her dakika demokrasiyi kanatmaktadır.

İstanbul Emniyeti’nden birçok müdür görevden alındı. Bu soruşturmayı yürüten müdürler görevden alındı. İçişleri Bakanı’nın oğlu gözaltında. İçişleri Bakanı’nın tasarrufuyla 5 şube müdürü görevden alındı. Demek ki bir şeylerden korkuyorsunuz. Bu suçun kabul edilmesidir, sahiplenilmesidir. Bu adalete müdahaledir. Bu iddiaların üzerinin kapatılması istenmektedir. Şu saate kadar istifa etmemeleri, polis müdürlerini görevden almaları hükümetin topyekün bu gayretin içinde olduğunu gösterir.

Dün Allah'a sığınan, Mevlana'nın huzurunda yaşananları görmezden gelerek hala mağduriyet üretme peşinde koşan Sayın Başbakan senin bir çift sözün olmayacak mı bu bakanlara. Günde 2 saat konuşuyordun, gel hesap ver bu millete. Gel, bu bakanlar niye istifa etmedi, neden görevdeler açıkla. Ucu sana geliyor çünkü bu işlerin."

Sayfa Yükleniyor...