CHP'li Tanrıkulu'dan Başbakan'a çağrı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Erdoğan'a çağrıda bulunmak istediğini belirterek, "Bu meydanı en azından bugün burada toplananlar bakımından açmasını istiyorum yoksa gerçekten bugün yaşananlar kendi siyasi mirası olacaktır" dedi.

Anadolu Ajansı 01.05.2014 - 11:48

CHP'li Tanrıkulu'dan Başbakan'a çağrı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Halaskargazi Caddesi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü Taksim'de kutlamak isteyen gruplara izin verilmemesini eleştirdi.

Taksim Meydanı'nın daha önce 1 Mayıs'ta kutlamalara açıldığını hatırlatan Tanrıkulu, "Daha önce barışcıl biçimde şiddete başvurmadan Taksim Meydanı emekçilere, işçilere ve kutlayanlara açıldı. Bu yıl da açılabilirdi ancak Başbakan özellikle 1 Mayıs'ı bir kutuplaşma aracı, bir siyaset aracı olarak gördüğü için Cumhurbakanlığı seçimleri bakımından böyle bir ortamı yarattı" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a çağrıda bulunmak istediğini belirten Tanrıkulu, "Bu meydanı en azından bugün burada toplananlar bakımından açmasını istiyorum yoksa gerçekten bugün yaşananlar kendi siyasi mirası olacaktır. Gelecek kuşaklara da bu ağır tabloyu bırakacaktır. Sendikacı arkadalarımız saat 11.00 itibarıyla kararı vereceklerdir. Biz kendileriyle dayanışma için buradayız. O dayanışmaya sonuna kadar devam edeceğiz" dedi.

ÇELEBİ'DEN AÇIKLAMA
CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi de bazı noktalarda Taksim Meydanı'na çıkmak isteyen gruplara müdahalede bulunulduğunu ifade ederek, "O engelleri de dikkate alarak burada az sayıda vatandaşın en azından burnu kanamadan en ufak olumsuzluk olmadan özgürce Taksim'e varmaları konusunda bir engel konulmamasını bir kez daha buradan sizlerin aracılığıyla duyurmak istiyorum" diye konuştu.

SARIGÜL: DEMOKRASİ AYIBI
Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de CHP Beşiktaş İlçe Başkanlığı önünde toplanan partililerin yanına geldi.

Burada gazetecilere açıklama yapan Sarıgül, "Meydanların halka kapatılması mantığını, Türkiye'nin demokratik ülkeler arasında çok büyük demokrasi ayıbı olarak görüyoruz" ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...