'CHP'lileri kendi binalarında yargıladılar'

CHP, altında Kemal Kılıçdaroğlu'nun imzası olan dilekçe ile 12 Eylül davasına müdahil olmak için başvuruda bulundu.

03.04.2012 - 06:27

'CHP'lileri kendi binalarında yargıladılar'

CHP, 12 Eylül darbesini yapan hayattaki 2 generalin yargılanacağı davaya müdahillik dilekçesini tamamladı.

Kemal Kılıçdaroğlu ile avukat Şenal Sarıhan'ın imzalarını taşıyan 10 sayfalık dilekçe, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

Akşam gazetesinin haberinde, Erol Tuncer, Cezmi Kartay, Süleyman Çelebi gibi isimlerin dönem tanıklıklarına başvurulan dilekçeden çarpıcı satır başları yer aldı:

- CHP kapatılarak, 62 yıllık tarihi yargı kararı olmadan bitirildi. Çok sayıda milletvekili, il başkanı, parti yöneticileri ve üyeleri gözaltına alındı. Ağır işkencelere uğratıldı.

- Parti arşivi, genel merkez binasından küreklerle çuvallara ve kamyonlara doldurularak, SEKA'ya gönderildi, intikam alırcasına kıymık kıymık edildi.

- Atatürk'ün vasiyetiyle CHP'ye miras bıraktığı Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu kapatıldı.

- CHP Genel Merkezi, DGM binası olarak kullanıldı.

- CHP'liler, Latin Amerika cuntalarının başvurduğu yöntemle DGM haline getirilen kendi binalarında, gözleri kapatılarak yargılandı.

- Milletvekillerimiz Kemal Anadol, Mustafa Gazalcı, İsmail Hakkı Öztorun, Nedim Tarhan Ankara 1. Şube'de ve cezaevinde kötü muameleye tabi tutuldu.

- O tarihte üyemiz, şimdiki milletvekilimiz Süleyman Çelebi, 119 gün gözaltında işkenceye tabi tutuldu.

- Kayseri Merkez İlçe Gençlik Kolu Başkanı Namık Özkan, günlerce gözaltında fiziki işkenceye maruz bırakıldı, uzuvlarına elektrik verildi, işkence feryatları dinletildi.

2 ZAVALLI SİLAHŞÖR
Evren'in anılarına yer verilen dilekçede 'Darbeye 1978'de karar verdikleri ancak olgunlaşması için 'daha çok insanın ölmesi ve çelişkilerin kesinleşmesini bekledikleri'nin altı çizildi.

Dilekçede şu ifade de dikkat çekti: Bu davaya müdahil olunması, AKP'nin politikalarını onaylamak anlamında değil, tüm sorumluların yargılanarak, 12 Eylül kara tablosunun temizlenmesinin önünün açılması anlamındadır. Cuntanın yaşamını altüst ettiği masumlar, geleceği karartılmış, çalınmış, fişlenmiş gençlerin sorumluları 2 zavallı darbe silahşörüne yüklenerek bir aldatmacayla 12 Eylül'ün aklanmasına bir karşı duruştur.

ECEVİT DARBE GÜNÜ MİTİNG YAPACAKTI
Dilekçede, darbenin yapılacağı gün, CHP'nin Trabzon'da bir demokrasi mitingi düzenleyeceği de belirtilerek, Ecevit'in bu kararı verirken 'birisi maçı bitirecek onun için tribünden sahaya inin' sözleri aktarıldı. Ecevit'in, darbeyi hissettiği ve bunun anlaşılarak darbe tarihinin öne alınmış olabileceği ifadesine de yer verildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...