CIA raporu 2 teröristi yakalattı

PKK’nın F-16 pilotlarına yönelik eylem hazırlığıyla ilgili emniyet raporunun benzerini CIA’nın da yazdığı ve bu sayede eylem hazırlığında 2 kişinin yakalandığı öğrenildi.

11.05.2011 - 09:53

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı’nın PKK’nın F-16 pilotlarına yönelik eylem hazırlığıyla ilgili raporuna benzer bir raporun CIA tarafından da hazırlandığı ortaya çıktı.


PKK konusunda Türkiye’yle stratejik işbirliği yürüten CIA’den 7 Mayıs 2011 tarihinde gelen istihbarat bilgilerinde, Hava Kuvvetleri’ne ait Diyarbakır Ana Jet Üssü’nde görev yapan pilotların kullandığı araçların örgütün yeni hedefleri arasında olduğu yazıyor. PKK’nın mıknatıslı plastik patlayıcı düzeneklerini pilotların araçlarının altına yapıştırarak Irak kamplarının bombalanmasına misilleme yapmayı amaçladığı belirtiliyor.

Raporda ayrıca PKK’nın bu patlayıcıların güvenlik güçlerince tespitini zorlaştırmak için de bölgedeki kaçakçıları kullanmayı planladığı belirtilerek, “Türkiye’ye kaçakçıların kontrolünde girişi yapılan bombalar ise içerde başka bir kurye aracılığıyla eylem yapılacak yere ulaştırılacak” deniliyor.

Radikal gazetesinin haberine göre bu istihbarat bilgileri doğrultusunda önceki gün güvenlik güçleri Şırnak’ın ilçesi Cizre’de kaçakçı C.İ’yi yurtdışından kaçak yollarla getirdiği mıknatısla araç altına yapışma ve telefon düzeneği özellikli yaklaşık 1 kilo ağırlığında A-4 tipi plastik patlayıcıyla yakaladı.

C.İ’nin sorgusu sonucunda patlayıcıyı ondan teslim alıp Diyarbakır’da F-16 pilotlarına eylem yapacağı iddia edilen L.Y.’ye ulaşıldı. L.Y de gözaltına alındı.

SEÇİM KONVOYLARI DA HEDEFTE
PKK’nın 12 Haziran’da yapılacak seçimler için düzenlenecek mitingler ve seçim konvoylarını vurma hazırlığı yaptığını belirleyen Emniyet Genel Müdürlüğü, örgütün hayalet bomba olarak adlandırılan ‘Anfo’ tipi bomba kullanacağı bilgisine ulaştı.

İstihbarat Daire Başkanlığı’nın 81 il emniyet müdürlüğüne gönderdiği raporda PKK’nın dedektörlerin belirleyemediği Anfo bombaları frekans bozucu cihazlardan etkilenmediği için tercih ettiği belirtiliyor. Raporda PKK’nın mitinglerle seçim konvoylarının güzergâhlarına Anfo tipi bomba yerleştireceği yazıyor.

Anfo tipi bomba, ‘hayalet bomba’ olarak biliniyor. Amonyumnitrat ve fuel oil karışıklı patlayıcıyı köpekler fark edemiyor. Bomba düzenekleri frekans karıştırıcı cihazlardan etkilenmediği için patlatmak için lazerli uzaktan kumanda kullanılıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...