Çiçek: Kimse oraya tokat yemek için gitmedi

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın açıklamalarını "yargı makamına yakışan üslup değildi" sözleriyle eleştirdi. Çiçek "Kimse haşlanmak, tokat yemek ve azarlanmak için gitmedi" dedi.

25.04.2014 - 14:54

Çiçek: Kimse oraya tokat yemek için gitmedi

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Anayasa Mahkemesi kuruluş yıldönümünde başkan Haşim Kılıç’ın konuşmasını değerlendirdi.


Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç’ın üslubunu eleştiren Çiçek, şöyle konuştu: "Biz kutlama düşüncesiyle oraya gittik. Türkiye'de geçmişten beri bazı günler, toplumda aşırı derece merak ya da endişe günü olmuştur. Geçmişte 1 Mayıs'ta yaşanan üzücü olaylardan sonra -30'dan fazla vatandaşımız, orada hayatını kaybetti, işin içinde, perde arkasında ne vardı, halen tartışıyoruz- her zaman 1 Mayıs'ta ne olacak, ne gibi sıkıntılar çıkacak, 1 Mayıs endişe kaynağı olmuştu. Bugün de bir ölçüde devam ediyor mu etmiyor mu bu endişe, 1 Mayıs'ta göreceğiz. İnşallah sükunet hakim olur. Emeğin bayramı olarak, barışcıl kutlamalara sahne olur, bu türlü endişeler de artık gerilerde kalmış olur.

Bir başka aşırı derece merak ve ertesinde de çok yoğun tartışmalara konu olan başka günlerimiz oldu. Bunların başında, adli yılın açılışları, yüksek mahkemelerin kuruluş günleri, her defasında siyasetçiye yumruk çakmanın, siyasetçiye, siyasete ayar vermenin ve yüksek dozda siyasi mesajların verildiği bir gün olmaya başladı. Adeta orada siyaset suçlanır, her türlü eksik siyasette var, geri kalan her şey Türkiye'de düzgün. Bugün, buna benzer bir konuşma dinlemiş oldum. Bundan dolayı da üzüntü duydum.

Evvela üslup, bir yargı makamına yakışan bir üslup değildi. Kimse oraya haşlanmak için, tokat yemek için, azarlanmak için gitmedi. Hukuk nezakettir. Hukukçuların da çok nazik bir üslupla konuşması gerekirdi. Maalesef bunu bulamadığımızı ifade etmek isterim. Siyaset nezaket, hukuk zarafettir. Hele hele davet ettiğin misafirine karşı."

Cemil Çiçek, "Gömlek değiştirmek gibi ifadeler, siyasi ifadelerdir. Yüksek mahkemenin kuruluş gününde kişisel kanaatiniz bu bile olsa konuşulacak ifadeler değil" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...