Cihaner'den 'kan davası' benzetmesi

Yargıtay, “terör örgütü üyesi” olduğu iddiasıyla yargılanan CHP Milletvekili İlhan Cihaner’in mahkemeye zorla getirilmesine karar verdi. hakkında verilen kararla ilgili değerlendirme yapan Cihaner, 'kan davası' benzetmesi yaptı.

Haberler 10.05.2013 - 11:35

Cihaner'den 'kan davası' benzetmesi

CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner’e yargıdan kötü haber geldi.

Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nde Milletvekili İlhan Cihaner ve emekli Orgeneral Saldıray Berk'in de arasında bulunduğu 11 sanığın "terör örgütü üyeliği" suçundan yargılanmalarına devam edildi.

Daire, "savunmasının alınması amacıyla çeşitli kereler usulüne uygun davetiye tebliğine rağmen duruşmalara gelmeyen sanık İlhan Cihaner'in mahkemeye zorla getirilmesine" karar verdi.

KAN DAVASI BENZETMESİ
Cihaner, hakkında verilen kararı TBMM'de düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi.

Söz konusu tutanağa ulaşamadığı için kapsamlı bir değerlendirme yapamadığını ifade eden Cihaner, şunları kaydetti:

Bu zorla getirme kararıyla ilgili yorum yapmak, temeli, kolonları, kirişleri olmayan çürük bir binanın çatısı, bacasıyla ilgili yorum yapmaya benziyor. Çünkü neresinden tutarsanız elinizde kalıyor.

Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nin tanık olarak dinlenmek için yazdığı, talimat üzerine mahkemeye giden tanık, birtakım ihbarlar nedeniyle polis tarafından izlenmiş, itibarsızlaştırılmaya çalışılmıştır. Yargıtay'ın yürüttüğü bir davayla ilgili olarak tanıklar halen baskı altında.

Yaşanan süreci bir davadan ziyade, bir kan davasına benzetiyorum. Her tarafı hukuksuzlukla dolu. Neresinden tutarsanız elinizde kalan bir yapı, süreç yaşıyoruz. Daha çok kan davası, engizisyon hukukunun geçerli olduğu bir süreç yaşıyoruz.

ÇİÇEK: İLK DEFA OLMUYOR
Konuyla ilgili bir açıklama yapan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "Burada, Meclis'te ilke şudur; bir konu, bir talep, ister Meclis'in içinden, ister dışından geldiğinde mevzuata bakarız" dedi.

Çiçek, şöyle konuştu: "Sayın Cihaner, Ceza Muhakemesi Kanunu uygulamasını çok iyi bilen birisidir. Çünkü Başsavcılık görevinden gelmiştir. Onun ne değerlendirme yaptığını bilmiyorum. Bana da şu ana kadar gelmiş herhangi bir talep, tebligat, evrak yok. Nedir, ne değildir onu önümüze geldiğinde, biz yasalara bakarız.

Bu konu ilk defa olmuyor, geçmiş uygulamalar var. Onlara bakarak da bir karar veririz. Bütün bunları en iyi bilen Sayın Cihaner'in kendisidir. Bir açıklama yapar. Ondan sonra gelen talebe göre de biz bir işlem yaparız. Burada, Meclis'te ilke şudur; bir konu, bir talep, ister Meclis'in içinden, ister dışından geldiğinde mevzuata bakarız. Teamülleri çok zengin olan bir kurumdur. Uygulamalara bakarız.

Kaldı ki bu konuda ilk defa gündeme geliyor değil. Geçmişte de başka sayın milletvekilleriyle ilgili konular gündeme gelmişti. Temenni ederiz, iş sizin, bizim böyle sıkça uğraşacağımız bir konu olmaktan çıkar."

Daha önce savcı olan Cihaner, son seçimde CHP’den milletvekili olmuştu.

Sayfa Yükleniyor...