Çim biçme makinesini Wii ile kontrol ettiler

Danimarkalı araştırma ekibi, çim biçme makinesini kontrol etmek için Nintendo Wii oyun kumandasını kullanıyor.

14.04.2009 - 16:59

Çim biçme makinesini Wii ile kontrol ettiler

Elindeki elektronik oyuncakları değiştirmeye yetecek kadar bilgiye sahip herkes Nintendo Wii gibi yeni nesil kablosuz oyun kontrollerini modifiye ederek farklı ihtiyaçlarına alternatif çözümler üretiyor. Bu çözümlerden birinin haberi Danimarka'dan geldi.

Danimarka'nın Southern Üniversitesi araştırmacılarının "Computer Assisted Slope Mower Robot" cümlesinin kısaltmasından hareketle "Casmobot" olarak adlandırdığı çim biçme makinesi, Plant Nursing Robotics programı kapsamında geliştirildi.

Başlangıçta kontrol ünitesi olarak Nintendo'nun harekete duyarlı kontrol kumandası Wiimote'un kullanılmasını "komik bir fikir" olarak gören araştırma ekibi, Casmobot'un standart düğmeler ile kontrol edilmesi yerine harekete duyarlı bir kumandayla kontrol edilmesi durumunda daha yüksek başarıma ulaşacağına karar vererek Wiimote fikrini hayata geçirmiş.

Wii ile kontrol edilen Casmobot, kumandanın  aşağı yukarı, sağa ve sola hareketleri ile kumanda ediliyor. Uzaktan kumanda edilen çim biçme makineleri yeni bir buluş olmasa da, harekete duyarlı bir oyuncak kullanılarak geliştirilen bir çim biçme makinesi, gelecekte günlük yaşamda kullanılan cihazlarla insanların etkileşiminin nasıl olacağı konusundaki fikirleri yansıtıyor olması açısından önemli.

300 kilogram ağırlığındaki makinenin henüz satışa sunulmasıyla ilgili bir plan bulunmuyor. Her ne kadar test gösterileri ve kullanım kolaylığı ile umut vaadediyor olsa da, Casmobot şimdilik deneysel bir ürün olarak nitelendiriliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...