'Çocuk Samast'a 27 yıl hapis istendi

Gazeteci Hrant Dink'in katledilmesiyle ilgili yargılanan Ogün Samast'ın ''Tasarlayarak adam öldürmek'' ve ''Ruhsatsız silah bulundurmak'' suçundan 19 ile 27 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istendi.

Anadolu Ajansı 17.06.2011 - 12:17

Agos Gazetesi Genel Yayın yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili davada dosyası ayrılan tutuklu sanık Ogün Samast'ın yargılandığı davanın 4. duruşması İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Esas hakkındaki görüşünü açıklayan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ali Demir, tutuklu sanık Ogün Samast'ın, TCK'nın ''tasarlayarak adam öldürmek'' suçunu düzenleyen 82/1-a maddesi ve 6136 sayılı Ateşli Silahlar Hakkındaki Kanun'da düzenlenen ''ruhsatsız silah bulundurmak'' suçlarından, yaşının 18'den küçük olduğu da dikkate alınarak 19 ile 27 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Erhan Tuncel ve Yasin Hayal'in de aralarında bulunduğu 20 sanığın yargılandığı davanın 25 Ekim 2010'daki duruşmasında, tutuklu sanık Ogün Samast'ın suç tarihinde 17 yaşında olduğu gerekçesiyle 6008 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun uyarınca dosyası ayrılarak, ''görevsizlik kararı'' ile İstanbul Çocuk Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmişti.

Hrant Dink'in 19 Ocak 2007'de gazete binasının önünde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesiyle ilgili iddianamede, saldırıyı gerçekleştirdiği öne sürülen Samast'ın, ''Ruhsatsız silah taşıma'' ve ''Hrant Dink'i öldürme'' suçlamasıyla, yaşının 18'den küçük olduğu da dikkate alınarak, 19 ila 27 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesinde, 2 Mayıs'ta yapılan duruşmada, Ogün Samast'ın ''terör örgütü üyeliği'' suçuna ilişkin dosyasının, ''Tasarlayarak adam öldürme'' ve ''Ruhsatsız silah taşıma'' suçları yönünden açılan dava dosyasından ayrılmasına karar verilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...