Corona virüs tespit edilen 18 avukattan 2'si hayatını kaybetti

Corona virüs salgınında 18 avukatın hastalığa yakalandığı 2 avukatın hayatını kaybettiği öğrenildi.

DHA 06.05.2020 - 12:00 | Son Güncelleme : 06.05.2020 - 12:06

Corona virüs tespit edilen 18 avukattan 2'si hayatını kaybetti
Arşiv

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip corona virüs hastalığı (Covid-19) nedeniyle alınan önlemler sosyal hayatı ve iş yaşamını etkiledi. Hukuk camiası da pandemi tedbirlerinden en çok etkilenen alanlardan biri oldu.

Adalet Bakanlığı ile Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun (HSK) açıkladığı kararlarla yargılamalar ertelendi, adliyeler ağır ceza suçları ve infaz işlemleri dışında neredeyse boş kaldı. İşte bu ortamdan da en çok etkilenen avukatlar oldu.

Türkiye Barolar Birliği'nden (TBB) alınan bilgilere göre bu süreçte çok sayıda avukat telefon ya da e-mail ile ulaşarak, maddi yardımlar konusunda bilgi istedi.

Bu süreçte TBB'nin anlaşmalı olmadığı hastanelere başvuran 18 avukatta corona virüs tespit edildi. Bu avukatlardan 2'si hayatını kaybetti.

AVUKATLARA SOSYAL YARDIM DESTEĞİ

Öte yandan TBB avukatların bu süreçten avukatların en az zarar görmesi amacıyla, mevcut sosyal yardımlardan faydalanmaları için çalışmalar yaptı.

TBB, corona virüs salgını nedeniyle avukatların içinde bulunduğu sıkıntıları gidermek amacıyla tüm barolara Adli Yardım Dengeleme Fonu'ndan 7 milyon TL ödeme yaptı. Adli Yardım Dengeleme Fonu'ndan yeni bir ödeme daha yapılacağı da duyuruldu.

Yine avukatlara özel 50 bin TL 3 ay ödemesiz ihtiyaç kredisi kampanyası başlatan TBB, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu üzerinden ise hastanede tedavi gören avukatlara ve ailelerine maddi destek de sağlıyor.

Sayfa Yükleniyor...