Bahçeli'den Erdoğan'a "Suriyelilere vatandaşlık" eleştirisi

MHP lideri Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriyelilere vatandaşlık verileceği açıklamasını eleştirdi "Cumhurbaşkanı yanlış olduğunu kabul etmek durumundadır" dedi. Kurultay için en makul tarihin 18 Mart 2018 olduğunu söyleyen Bahçeli, yeniden imza toplayabileceklerini açıklayan muhaliflere de tepki gösterdi.

NTV Haber 05.07.2016 - 07:26 | Son Güncelleme : 05.07.2016 - 10:15

Bahçeli'den Erdoğan'a "Suriyelilere vatandaşlık" eleştirisi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bayram namazının ardından Alparslan Türkeş'in Beştepe'deki mezarını ziyaret etti.

Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Suriyeli mültecilerden isteyenlere vatandaşlık verilecek" açıklamasına değindi.

Türkiye'nin komşu ülkelerden gelen sığınmacılara kapılarını açan büyük bir ülke olduğunu söyleyen Bahçeli, şunları söyledi:

"Bunlar Türk milletine yakışır davranışlardır. Siyasi iktidar kim olursa olsun bu onlar için bir insani görevdir. Bunun yerine getirilmesine millet olarak destek verilir. Fakat gelecekte hangi amaca yönelik olacağı üzerinde tartışmalar yapılan bir konuda bunları vatandaşlığa alabiliriz dediğiniz vakit, o zaman vatandaşlık kavramı çok farklı algılanmaya başlar. O bakımdan Sayın Cumhurbaşkanı belki bunları kucaklamak açısından belki böyle bir ifade kullanmış olabilir, fakat yanlış olduğunu da kabul etmek durumunda olmalıdır."

"ALTERNATİF BAYRAMLAŞMAYI KABUL EDEMEYİZ" 

Bahçeli, MHP'li muhaliflerin Genel Merkezin bayramlaşma programına alternatif bayramlaşma programı düzenleyecek olmasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, bir kişinin eşine, dostuna ve dava arkadaşlarına iftar verebileceğini, bunun o kişinin insani bir görevi olduğunu ve bunun güzel de bir davranış olduğunu söyledi. 

Alternatif bayramlaşma programının Milliyetçi Hareket Partisine yakışmayacağını belirten Bahçeli, şöyle konuştu:

"Bana gelen bilgilere göre bu Fetullah Gülen örgütlenmesinin taban oluşturmak maksadıyla Milliyetçi Hareket Partisine bir alternatif bayramlaşma düzenleme gibi bir siyasi oyuna düştükleri bir kez daha görülüyor. Bu oyunda bozulacaktır. Bu davaya gönül vermiş insanlarımız bu tür davranışlara iltifat göstermez. Ayrıca bunlar tüzüğümüze göre de yanlıştır ve ihraç sebebidir. Onun için herkes ayağını denk alacaktır, ona göre hareket edecektir. Alternatif bayramlaşmayı kabul edemeyiz. Eğer bunu böyle yaparsanız ve bunun yolunu açarsanız Türkiye'de 34 tane alternatif bayramlaşma çıkar. Ne yapacağız o zaman bunlara dikkat etmek lazım. Bu işin şakası olmaz. Bu tarihi hayata düşenlerden de siyasetçi olmaz."

"RAHATSIZ EDİCİ DAVRANIŞLAR"

Muhaliflerin delegelerden tekrar imza toplayacağı yönündeki iddiaların sorulması üzerine Bahçeli, "Onlar saptırıyorlar, hareketi her şart altında rahatsız edici davranışlarda bulunuyorlar. İhtiyati tedbir kararı var. Bu karar sonuçlanıncaya kadar ne imza toplanır, ne kongre yapılır. Yargıyı beklemek lazım. Yargı ne gibi sonuç doğuracaksa ona göre hareket etmeleri lazım. İmza toplayıp ne yapacak. Bunun bir yeri ve anlamı var. Milliyetçi Hareket Partisi bunlara aldırış etmemektedir. Artık olaylar netleşmiştir" değerlendirmesinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...