Başbakan Davutoğlu: Brüksel’de Kayserili pazarlığı yaptık

Brüksel’deki Türkiye-AB zirvesininde teklifleriyle Avrupa ülkelerini şaşırttıklarını ifade eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, görüşmeleri "Kayserili pazarlığı" olarak niteledi.

NTV Haber 09.03.2016 - 09:31 | Son Güncelleme : 09.03.2016 - 09:33

Başbakan Davutoğlu: Brüksel’de Kayserili pazarlığı yaptık

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Belçika’nın Brüksel kentinde düzenlenen Türkiye-Avrupa Birliği (AB) zirvesinin ardından uçakta açıklamalarda bulundu.

"İyi bir süreç geçirdiklerini" belirten Davutoğlu, AB’nin beklemediği bir hamle yaptıklarını söyledi.

Davutoğlu, şöyle konuştu: "Sıkıntılı bir zirve olacak kanaati hâkimdi. Bu tür durumlarda beklenmedik hamle karşı tarafı normalde alamayacağı kararlara yöneltebilir. Arkadaşları giderken burada topladım. Onları dinledikten sonra 12 maddelik bir plan söyledim. AB’nin yapacakları, bizim yapacaklarımız. böyle bir hamle beklemiyorlardı."

KAYSERİLİ PAZARLIĞI

Yaklaşık 17 saat süren görüşmeleri "Kayserili pazarlığı" olarak nitelendiren Davutoğlu, "Biz ilk 3 milyarı bir yıl için de demiştik. Onlar da iki yıl için ısrar ediyordu. ‘Yeni bir boyut getirdik, bütün masraflar artacak, 3 milyar daha istiyoruz’ dedim. ‘Geri kabulden kaynaklanan bütün masrafları da siz vereceksiniz’ dedim. Kayserili pazarlığı iyi oldu. Artı 3 milyar euro yani. 2018’e kadar 6 milyar olacak" dedi.

MERKEL İLE MESAJLAŞMA

Davutoğlu, görüşmeler sürerken de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile de mesajlaşarak bilgi paylaşımında  bulunduklarını ifade etti.

MUHALEFETE ÇAĞRI

Başbakan Davutoğlu, AB'ye vizesiz seyahatin haziranda olabilmesi için muhalefete de çağrı yaptı.

Davutoğlu, vizesiz seyahat için gerekli olan  9 kanunun meclisten engellenmeden geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

Brüksel görüşmelerinde Suriye'de güvenli bölge konusunun da gündeme geldiğini belirten Ahmet Davutoğlu, metne güvenli bölge anlamını veren bir ifadenin girmesini sağladıklarını, böylelikle ilk defa böyle bir ifadenin bir AB metninde yer aldığını belirtti.

Sayfa Yükleniyor...