HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ'dan Kobani açıklaması

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, partisinin grup toplantısında Kobani üzerinden Davutoğlu'nu eleştirdi. Hakkari Milletvekili Zozani ise Kürtçe öğrenmek istiyorum diyen Davutoğlu'na Kürtçe çocuk kitabı getirdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 27.01.2015 - 16:43

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ'dan Kobani açıklaması

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Kobani düştü, düşecek" diyenlerin tarihteki sonunun geldiğini öne sürerek, "Kobani zaferi ilan edildikten sonra Kobani'ye selam gönderiyor Başbakan. Selamı söyleyene değil, söyletene bakın. Bu halk size selam söyletir" dedi.

HDP TBMM Grup Toplantısını açan Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Kobani'nin çetelerden kurtarıldığını belirtince salondakiler alkışlar eşliğinde Kürtçe sloganlar attılar.

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ da konuşmasına, Yunanistan'da Syriza'nın seçim galibiyeti ve Kobani ile çifte zafer kutladıklarını ifade ederek başladı.

Yunanistan'daki radikal sol Syriza'nın seçim zaferini kutlayan Yüksekdağ, "Syriza'nın zaferi hepimizin zaferi, ortak geleceği demektir. Yunan halkının kaydettiği başarıyı kendi başarımız olarak görüyoruz. Bu başarıyı kendi sevincimiz olarak yükselteceğiz" diye konuştu.

"KOBANİ ZAFERİ EZİLEN HALKLARIN ZAFERİDİR"

Konuşmasının büyük bölümünü Kobani'nin IŞİD'den temizlenmesine ayıran Yüksekdağ, "134 gün süren şanlı Kobani direnişi, büyük zaferle kazanımını ve tarihsel iradesini ilan etti. Kobani zaferi bütün dünyanın ezilen halklarının zaferidir, bütün Ortadoğu halklarının umududur" dedi.

"Kobani düştü, düşecek" diyenlerin tarihteki sonunun geldiğini, "Kobani kazanacak" diyenlerin günlerinin başladığını ifade eden Yüksekdağ, bölge halklarının geleceğini kazanacağı günlerin başladığını dile getirdi. 

Kobani'de savaşanları saygı ve minnetle selamlayan Yüksekdağ, şunları söyledi:

"Kobani zaferi ilan edildikten sonra Kobani'ye selam gönderiyor Başbakan. Keşke bu selamı yüzlerce insan ölmeden, 'deki barış ortamı gerilim sarmalına terkedilmeden de söylemeyi başarabilseydiniz. Selamı söyleyene değil, söyletene bakın. Bu halk size selam söyletir.

Yaşananlar artık başarabileceğimizi gösteriyor. Bu halkın kazanamayacağını düşünenler kaybetmeye mahkumdur. Biz, her yerden kazanmaya odaklanmış siyasi yürüyüşü çoktan başlattık ve menziline doğru götürüyoruz. Artık Türkiye halkları hiçbir şeyden korkmasın."

"BAŞBAKAN'A SINIF BAŞKANI MUAMELESİ" 

Hükümetin çözüm sürecini ortada bırakma yaklaşımı izlediğini savunan Yüksekdağ, çözüm siyaseti ve barış dili yerine çözümsüzlük siyaseti ve gerilim dili kullanıldığını öne sürdü.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, Kobani'ye selam göndermesinden iki gün sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yalanlandığını ifade eden Yüksekdağ, "Cumhurbaşkanı çözüm sürecinde yine Başbakan'a sınıf başkanı muamelesi yapmaya devam edecek mi " diye sordu.

Davutoğlu'nun Kürtçe öğrenme isteğini dile getirdiğini de anımsatan Yüksekdağ, "Sayın Başbakan, Kürtçe çalışmaya gösterdiğin hevesin bir kısmını önünde bekleyen müzakere taslağını çalışmaya harca. Başbakan rafa kaldırmaya çalıştıkları taslakla ilgili gerçek siyasi sorumluluk üstlensin. Bunu üstlenmezse çözüm ve müzakere sürecinin geleceği aydınlık değildir" dedi.

Adil Zozani (sağda) ve HDP Muş Milletvekili Demir Çelik.

Adil Zozani (sağda) ve HDP Muş Milletvekili Demir Çelik.

BAŞBAKAN'A KÜRTÇE KİTAP

HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani, Kürtçe öğrenmek istediğini söyleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu için Meclis'e Kürtçe çocuk şarkıları kitabı getirdi.

Zozani, HDP TBMM Grup Toplantısı'na Kürtçe çocuk şarkıları kitabıyla geldi. Grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Zozani, kitabın Davutoğlu'nun Kürtçe'sini pekiştirebileceğini ifade etti.

Türkçe ve Kürtçe'nin gramerleri farklı olduğu için kitabı okumanın zahmetli olabileceğini belirten Zozani, "Kitabın bir de CD'si var. CD'sini dinleyerek Kürtçe'sini pekiştirir. Kitabı Sayın Davutoğlu'nun özel kalem müdürüne bırakacağız" diye konuştu.

Zozani, Davutoğlu'na ihtiyaç duyduğu başka kitaplar da göndereceklerini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...