ANKARA- HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, İmralı'ya heyet olarak gidebilmek için Adalet Bakanlığı'na başvurduklarını söyledi.

Demirtaş, "Adalet Bakanlığı’nın hızlı yanıt vermesini bekliyoruz. Görüşmeler defakto devam ediyordu. Bu kez resmi başvuru yaptık, yanıtı bekliyoruz” diye konuştu.

Çözüm sürecinin geleceğine İmralı ve hükümetin karar verebileceğini dile getiren Selahattin Demirtaş, şöyle dedi:
"Çözüm İmralı’da başladı, bitecekse de oradaki görüşmeyle biter. Öcalan süreç 'bitti' demediği sürece bu süreç devam eder. Hükümet 'süreç bitti' demediği sürece de yine süreç devam eder. Erdoğan ve Öcalan iradelerini beyan ettikleri sürece de bu süreç devam edecek."

6-7 Ekim için yapılan eylem çağrısını “Hem süreci hem Kobani’yi kurtaran en doğru hamle” olarak nitelendiren Demirtaş, “Üç gün boyunca yaşananlar ölümsüz gerçekleşseydi çok daha güçlü siyasi sonuçları ortaya çıkabilirdi. Kobani düşseydi, Öcalan ve PKK süreci bitirildiğini açıklayacaktı. Süreç bitmemesi halkın Kobani’ye sahip çıkmasına borçludur" şeklinde konuştu.

HDP İl Başkanlığı’nda Parti Meclisi üyesi Ahmet Karataş’ın bıçaklanmasıyla ilgili de değerlendirmede bulunan Demirtaş, “Bu bir provokasyon değil, planlanmış bir mesajdır. Devlet açık bir şekilde üst düzey bir parti yöneticimizin kafasını kesmek istemiştir” dedi.

HDP'nin kapatılacağı yönündeki tartışmaların yeri ve zamanı olmadığını vurgulayan HDP Eşbaşkanı Demirtaş, "HDP kapatılacağına yönelik bir şey yok" diye konuştu.