Demirtaş Kazlıçeşmede binlerce kişiye seslendi

İstanbul Kazlıçeşme'de düzenlenen Nevruz kutlamasına binlerce kişi katıldı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, binlerce kişinin karıldığı İstanbul Kazlıçeşme’deki Nevruz kutlamalarında konuştu.

Haberler - NTV Haber - DHA 22.03.2015 - 19:35

Demirtaş Kazlıçeşmede binlerce kişiye seslendi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş İstanbul Kazlıçeşme'de düzenlenen nevruz kutlamalarına katıldı. Selahattin Demirtaş programda konuşma yapmak için sahneye kalabalık nedeniyle zorlukla ulaştı.

Selahattin Demirtaş sözlerinin başında mitinge katılanları Kürtçe selamladı. Ardında konuşmasına başlayan Demirtaş, "Bizler uzun soluklu nefes nefese bir mücadelenin emekçileri olarak, 'de tarihin yeniden yazılmaya başlandığı, geleceğimizin, kaderimizin yeniden inşa edilmeye başlandığı bu günlerde artık nevruz heyecanı ve coşkusuyla, bu gidişe de bir dur deyip, kendi istediğimiz şekilde; yani Edirne'den Hakkari'ye kadar, Trabzon'dan Antalya'ya kadar ülkenin her bir köşesinde kendi istediğimiz şekliden bir yaşamı kurmak istiyorsak, yeni yaşamı inşa etmek istiyorsak bunun yolu artık bellidir. Artık el ele vermek, omuz omuza direnmek, ezilenler olarak tek yürek olmak dışında hiç bir seçeneğimiz kalmadı. Bizi elindeki iktidar gücüyle, zorbalık gücüyle, bizi elinde tuttuğu devlet imkanlarıyla ezmeye çalışanlara karşı birlik ve tek yürek olma günüdür" dedi.

Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Dolmabahçe'de açıklanan 10 maddelik metin kabul edilemez şeklindeki sözlerine tepki gösterdi. Demirtaş, "Ülkeyi yönetenler barış istemiyor diye savaşacak halimiz yok. Onlar istese de istemese de savaşmayacağız. Siz 10 maddeyi kabul etmediniz diye savaşacak değiliz. Barış, senin iki dudağının arasında değil. Barışı arayanlar Cumhurbaşkanına değil gençlerin gözlerine baksınlar" ifadelerini kullandı

7 Haziran'ın çocukların nasıl bir ülkede yaşayacağının belirleneceği bir gün olacağını ifade eden Demirtaş, "Özgürlük, demokrasi, kardeşçe, kimsenin kimseden korkmadığı, kimsenin kimseden nefret etmediği, kucaklaştığımız ve kardeşleştiğimiz bir gelecekten yana mı olacağız, yoksa tek adam diktatörlüğüne, bir sultanlığa mahkum mu olacağız. 7 Haziran öncelikle bunun seçimidir. 7 Haziran'da ülkemizin ezilenlerinin
barışını kurma zamanıdır. Sandıktan çıkacak sonuçlar, ülkenin barışına hizmet edecek. Ülkeyi yönetenler, tarih edecekler, tahrik etmeye devam edecekler. Söylemleri, açıklamaları izliyorsunuz. Demokrasiden yana, barıştan yana hiç bir adım atmayacağız diyorlar. Asla ama asla korkuya paniğe gerek yok. Ülkeyi yönetenler barış istemiyor diye, savaşacak halimiz yok. Onlar istese de, istemese de biz bu ülkede barışı sağlayacağız. Asla kan akıtılmasına izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

Nevruz alanında binlerce kişiye seslenen Demirtaş sözlerine şöyle devam etti:

"Bu nevruz kimin barıştan yana, kimin çatışmadan yana olduğunu netleştirmiştir. Bu nevruz, ülkede kimin demokrasi, özgürlük istediğini, kimin tekçiliğe, ırkçılığa, diktatörlüğe sarıldığını ispatlamış, netleştirmiş bir nevruzdur. Bakmayın öyle birilerinin her şeye karşı çıktığına, bakmayın öyle 'Türkiye benden sorulur, Türkiye'de tek adam benim' diyenlere aldanmayın. Evet sen teksin ve yalnız, tek kalmaya devam edeceksin. Biz milyonlarız, sen tek başınasın. Burası doğru. Biz kadını, erkeği, Türkü, Kürdü, Alevi'si, Sünnisi ile Arabıyla, Çerkez'i ile, Ermeni'si ile elbette biz milyonlarız. Sen teksin ve yalnız olacaksın, giderek yalnız kalmaya devam edeceksin. Zannetme ki bu dünya sana kalacak. Sultan Süleyman'a kalmadı, sana mı kalacak bu dünya."

Sayfa Yükleniyor...