Yalçın Akdoğan: Demirtaş siyaseti ile CHP siyaseti ruh ikizi

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Selahattin Demirtaş'ın dünkü grup toplantısında yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. Akdoğan, çözüm sürecini İzleme Komitesi'nde 5-6 kişinin yer alacağını, bu isimlerden bazılarının belirlendiğini, önümüzdeki hafta nihai kararı Başbakan Davutoğlu'nun vereceğini söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 18.03.2015 - 12:00

Yalçın Akdoğan: Demirtaş siyaseti ile CHP siyaseti ruh ikizi

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik, ''HDP var oldukça, HDP’liler bu topraklarda nefes aldığı sürece sen başkan olamayacaksın'' sözlerini eleştirdi.

Akdoğan, şöyle konuştu:

"Kendi hareketini, kendi kitlesinin geleceği üzerine bir plan, hesap yapmak yerine, başkalarının nasıl engelleneceği üzerine siyaset yapan bir tarz. Aslında bu CHP'nin siyaset tarzının bir benzeri. Bu yüzden Demirtaş siyaseti ile CHP siyaseti ruh ikizi olarak da adlandırılabilir.

''DEMEK Kİ AKILLANMAMIŞLAR''

AK Parti kaybetsin de ülke batarsa batsın anlayışı. Zamanında Sayın Cumhurbaşkanımız için 'Muhtar bile olamaz' denmişti ama süreçte neler olduğunu hep birlikte gördük. Demek ki akıllanmamışlar.''

''BU SÜRECİ TAYYİP ERDOĞAN BAŞLATMIŞTIR''

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, çözüm süreciyle ilgili ise ''AK Parti'ye duyulan güven sayesinde devam ediyor. Bu süreci Tayyip Erdoğan başlatmıştır. Ona duyulan güven sebebiyle büyük bir toplumsal destek oluşmuştur ve Hükümet'e duyulan güvenle bu süreç devam etmektedir'' şeklinde konuştu.

''EMPATİ TEK TARAFLI OLMAZ''

Akdoğan sözlerine şöyle devam etti:

''Artık sürekli farklılıklara vurgu yapmak yerine birlikteliklere, ortak noktalara vurgu yapmak lazım. Birlikte nasıl bir gelecek inşa edeceğiz, buna vurgu yapmak lazım. Sürekli farklılıkları kaşımak yerine birliklere, ortak noktalara vurgu yapan bir dil kullanılması da gerekiyor. Özellikle sorunu sürekli kaşıyan ve konuşanların bunu artık yapması gerekiyor ve bu bekleniyor. Sen Türklerin kaygısını, batının hassasiyetini de dile getireceksin. Empati çift taraflı yapılır, tek taraflı empati olmaz.''

''İZLEME KOMİTESİ'NDE YER ALACAK BİRTAKIM İSİMLER BELİRLENDİ''

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, çözüm süreciyle ilgili İzleme Komitesi'nde 5-6 kişinin yer alacağını, bu isimlerden bazılarının belirlendiğini, önümüzdeki hafta nihai kararı Başbakan Davutoğlu'nun vereceğini söyledi.

Akdoğan, şu ifadeleri kullandı:

''Devlet ne dediyse onu yapmaktadır, kesinlikle ikircikli bir yaklaşım içerisinde değildir. Ama bunların uydurmaları ve yalanlarıyla uğraşacak halimiz de yok. Bu konu üzerinde durduğumuz, çalıştığımız konulardan biridir. Sayısı 5-6'yı geçmemek üzere bir çalışma yapılmaktadır. Birtakım isimler de belirlenmiştir. Ama bu önümüzdeki hafta Sayın Başbakanımızın nihai kararını vereceği bir konu.

Kandil üzerinden süreci sabote etmek isteyen, örgütü denklemde tutmak isteyen veya sürecin bu şekilde parçası olmak isteyen ülkelerin veya odakların etkili olduğu bir dış dinamiklerden söz edilebilir diye düşünüyorum.

''ÇÖZÜM SÜRECİ VAR DİYE SAYGISIZLIKLARINI SİNEYE ÇEKECEK DEĞİLİZ''

(Cemil Bayık'ın açıklamalarına ilişkin) Ben teröristim, istediğime hakaret edebilirim diye bir anlayışa sahipse, kimse kusura bakmasın, Çözüm süreci var diye bunların saygısızlıklarını sineye çekecek değiliz. Misliyle de gereken cevabı veririz. Bu şahıs, yetersizliği sebebiyle 30 yıldır kenarda duruyordu şimdi sanıyorum bir pozisyon elde etmiş. Bu olsa olsa Öcalan'ın kuru söğütten düdük yapabilme becerisini gösterir. Bunun ötesinde de bir anlamı olamaz.''

''GEÇEN MADDELERİ GERİ ÇEKMEYE DÖNÜK BİR İRADE SÖZ KONUSU DEĞİL''

Akdoğan, İç Güvenlik Paketi'nin komisyona geri çekilmesini de değerlendirdi: ''İç Güvenlik Paketi komisyona geri çekildi. Bu, görüşülen ve kabul edilen maddeleri gözden çıkardığımız anlamına gelmiyor. Meclisin yoğunluğu ve bir süre sonra milletvekili listeleri açıklanacağı için Nisan'ın ilk haftasından sonra Meclisin çalışması zorlanacak. Bu arada çıkarılması gereken daha öncelikli yasalarımız da var. Bundan dolayı İç Güvenlik Paketi'nin 60 küsur maddesi nüfusla ilgili düzenlemeler, bunları çıkarmak için komisyona geri çekildi ve şu anda komisyonda bu işlem gerçekleşiyor. Genel Kuruldan geçen maddeleri geri çekmeye dönük bir irade söz konusu değil.''

Sayfa Yükleniyor...