Demirtaş'tan özerklik açıklaması

"AK Parti valisi" olarak nitelendirdiği Hakkari valisinin, seçilmiş milletvekillerini Yüksekova'ya sokmadığını söyleyen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Kürtler özerklik istemesin de ne yapsın" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 28.08.2015 - 05:56

Demirtaş'tan özerklik açıklaması

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Avusturya'nın başkenti Viyana'da partisi tarafından düzenlenen mitingde
konuştu.

Demirtaş, 'de her gün asker, polis, sivil ve çocukların öldüğünü, bunları durdurmak için çabaladıklarını ancak iktidarı bırakmak istemeyenlerin engel olduğunu ileri sürdü.

"KÜRTLER ÖZERKLİK İSTEMESİN DE NE YAPSIN"

İktidarın savaş, kendilerinin barış istediğini savunan Demirtaş, "Savaş isteyen sizsiniz, 'barış barış' diye haykıran biziz, 'derhal ateşkes olsun, müzakereler başlasın' diyen biziz. Savaş yanlısı olan sizsiniz" dedi.

Demirtaş, Yüksekova ve Cizre'de "katliam yapıldığını" ve aralarında çocukların da bulunduğu 8 kişinin öldüğünü iddia etti.

Hakkari'de atanmış valinin, seçilmiş milletvekillerini şehre sokmadığını savunan Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Milletvekillerimiz Yüksekova'ya giremiyor. AK Parti valisi, panzerlerle tankla tomayla şehrin girişini kapatmış. Arkadaşlarımız yüzde 100 oy aldılar. Şimdi ben size söylüyorum, Kürtler özerklik istemesin de ne yapsın Orada yanlış yapan, fazlalık Hakkari halkı mı, atanmış memur vali mi? Fazlalık olan validir."

"TÜRK - KÜRT EL ELE VERMELİDİR"

Türkiye'nin doğusunda yaşanan olaylara karşı batıdakilerin de Gezi ve Kobani ruhuyla ayağa kalkması gerektiğini ileri süren Demirtaş, "Herkes Gezi ruhuyla bir kez daha bu hükümete 'bunları yapamazsın' demeli ve diyebilmelidir. Türk-Kürt savaşa son vermek için el ele vermelidir. Alevi Sünni demeden, genç yaşlı, kadın erkek demeden tek çıkış, tek kurtuluş yolu budur" görüşünü dile getirdi.

1 Kasım'da yapılacak seçimlerde yeniden başarılı olacaklarını iddia eden Demirtaş, "Alçakça katliamlara rağmen 'silahlar susmalı' diyoruz. Ölüm olmasın, kan olmasın. Gözyaşı ve acılar bunlar bizim tercihimiz değildir. AK Parti'nin tercihi savaştır. Direnişimizden asla geri adım atmayacağız" ifadesini kullandı.

"TAM DA ENSELERİNDE OLACAĞIZ"

Demirtaş'ın açıklamalarından dikkat çeken diğer bölümler şöyle: 

"HDP nereden geldiğini ve nereye gideceğini biliyor. 

Seçim güvenliği, iç güvenliğin korunması ve devlet imkanlarının tek başına kullanılmaması için seçim hükümetinde yer alacağız. HDP'ye verilecek bakanlıklar bir lütuf değil, halkın iradesinin yansımasıdır.

Bakanlıklar AK Parti'nin tapulu malı değil, niye onlara bırakıyormuşuz ki. Biz o bakanlık koltuklarına oturacağız. Onların tam da ensesinde olacağız. 

Savaş kararı almaya çalışırken haksızlık, adaletsizlik ve katliam kararları almaya çalışılırken HDP'li bakanlar orada olacak. 'Biz sana savaş yaptırtmayacağız' dedik ya işte onun için Bakanlar Kurulunda olacağız..."

Sayfa Yükleniyor...